Megtévesztési kísérlet a gazdálkodók terhére | Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara

<< 2018 November >>

Megtévesztési kísérlet a gazdálkodók terhére

2018. március 13.

Több magyar vállalkozás kapott az elmúlt hónapokban üzleti angol nyelven megfogalmazott, fejléces papírra nyomtatott levelet a DAD Gmbh-tól, hogy szolgáltassanak adatot annak érdekében, hogy besorolhassák őket az EBN nyilvántartásban. A levél megtévesztés, amelyre az alábbi részletekkel felhívja fel a kamara a vállalkozások figyelmét.

A hivatalos aláírás nélküli levélben a név mellett a következő adatok voltak még feltüntetve: Alter Wall 65, DE-20457 Hamburg, Local Court Hamburg HRB 88 11 5, VAT-DE 813739877, Managing Director: Daniela Kunst.

A levélben az európai jog részét képező bizonyos, 2003-as Tax Reform Act-re, valamint 2011-es Tax Simplification Act-re hivatkozással (ezek valójában nem léteznek), 2017. március 17-i határidővel, válaszborítékot is adva arra kérik a gazdálkodó szervezetet, hogy információt szolgáltasson annak érdekében, hogy „European Business Numbert”, azaz „Európai Üzleti/Vállalkozói Számot” kaphasson, és így besorolhassák az EBN nyilvántartásába.

Ehhez a gazdálkodó szervezettől a közösségi adószáma feltüntetését kérik a küldött nyomtatványon, valamint az ezen a nyomtatványon előre megadott adatainak áttekintését (gazdálkodó szervezet neve, székhelye, elérhetőségi adatok), és azok helyességének visszaigazolását, illetve ha azoknál módosítás szükséges, akkor a javított adatoknak a megküldését a gazdálkodó szervezet törvényes képviselőjének jogi kötőerővel bíró aláírásával.

Ha módosítás, javítás lenne szükséges, azt a levél szerint a www.e-b-n.eu honlapon kellene megtenni, a regisztrációs menüpontban.

A visszaküldött, helyes adatok alapján az EBN kiemelt helyen fogja szerepeltetni a gazdálkodó szervezetet a nyilvántartásában.

A gazdálkodó szervezet feltüntetett adatai alatti apró betűs rész valójában egy megrendelést takar a gazdálkodó szervezet részéről.

A gazdálkodó szervezet a levélre adandó válasszal, azt aláírva, lebélyegezve és feladóként szereplő szervezetnek visszaküldve azt vállalná, hogy megrendeli a DAD Gmbh-tól azt, hogy „kiváló grafikai körülmények” között megjelentesse a gazdálkodó szervezetet az EBN honlapján, a már említett www.e-b-n.eu oldalon, a mellékelten ismertetett általános szerződési feltételek szerint.

A hirdetés megrendelésének éves díja 771 Euro lenne, mely számla alapján előre lenne fizetendő. A megrendelés alapján a szerződés 3 éves időtartamra szólna, és évente, automatikusan meghosszabbodna, hacsak nem kapna a kiadó DAD Gmbh a szerződés megszüntetésére irányuló írásos nyilatkozatot, legalább három hónappal a szerződési határidő lejártát megelőzően. (A levélben közölt rendelkezések szerint a gazdálkodó szervezet csak a rendelés napjától számított 14 napon belüli tértivevényes levéllel állhatna el a szerződéstől.)

A megrendeléssel a gazdálkodó szervezet elismerné Hamburg-Mittét teljesítési helyül, és egyetértően kikötné a szerződésre alkalmazandó jogként a német jogot.

A rendelkezésre bocsátott adatok alapján egyértelmű, hogy a gazdálkodó szervezeteknek semmiképpen nem fűződhet érdeke ahhoz, hogy a közösségi adószámuk felőli érdeklődés alapján bekerüljenek több évre, ezer eurókért egy nem mellesleg ellenőrizhetetlen nyilvántartásba, amiből semmi hasznuk nem származik.

Kérjük a vállalkozásokat, hogy e fenti tartalommal kapott leveleket hagyják figyelmen kívül.

Forrás: MKIK