A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény megfogalmazta, hogy a tanuló, képzésben résztvevő személy szakirányú oktatása azt követően kezdhető meg munkahelyi körülmények között egy gazdálkodó szervezetnél, miután a területileg illetékes kamara nyilvántartásba vette a szervezet képzéssel érintett telephelyét, és a nyilvántartásba vételt követően megkötésre került a szakképzési munkaszerződés.
A duális képzőhelyek közhiteles hatósági nyilvántartását a gazdasági kamara vezeti. A nyilvántartás publikus, a kamarai honlapon mindenki számára megtekinthetőek.
A szakirányú oktatást vállaló szervezetek nyilvántartásba vételi eljárása egy írásbeli kérelem benyújtásával indul, amelyet a duális képzést szervező szervezet székhelye vagy telephelye szerinti illetékes területi kamarának kell benyújtani. Amennyiben az oktatni kívánt szakma nem tartozik egyik gazdasági kamara hatáskörébe sem, a nyilvántartásba vétel a szakmával érintett szakmai szervezet vagy szakmai kamara véleményének kikérésével valósul meg.
Szakirányú oktatást folytatni szándékozó gazdálkodó szervezetek vagy képzőközpontok nyilvántartásba vételi eljárása kérelem benyújtásával indul, amelyet
- a duális képzést szervező szervezet székhelye vagy
- a duális képzési célt szolgáló telephelye
szerinti illetékes területi kamarának kell benyújtani.
A nyilvántartásba-vételi kérelem nyomtatvány a területi kamara honlapján elérhető és letölthető dokumentum, amelyet papír alapon vagy elektronikusan, szkennelve kell megküldeni az illetékes területi kamarának.
Amennyiben a kérelem nem a területi kamara honlapján közzétett dokumentum benyújtásával történik, a bejelentés abban az esetben fogadható el, ha abból a nyilvántartásba-vételi kérelem ténye megállapítható.
A nyilvántartásba vétel miatt induló ellenőrzés célja annak a megállapítása, hogy a kérelmező
- megfelel-e jogszabályokban előírt feltételeknek,
- vállalja-e a programtantervnek megfelelő szakirányú oktatás megvalósítását,
- telephelye alkalmas-e az adott szakma gyakorlati oktatására, továbbá
- tudja-e biztosítani a szakirányú oktatás folytatásához szükséges, jogszabályban meghatározott személyi és tárgyi feltételeket az adott szakmában.
A kérelem beérkezése után a nyilvántartást vezető szerv (területi kamara) közigazgatási hatósági eljárás keretében győződik meg a feltételek meglétéről. Az eljárás ingyenes, a duális képzőhelyek nyilvántartása pedig nyilvános, azt a területileg illetékes gazdasági kamara saját honlapján közzéteszi. A nyilvántartásba vételi eljárás során, a megfelelően előkészített és benyújtott dokumentumok áttekintését követően, előzetesen egyeztetett időpontban megvalósított helyszíni szemlén ellenőrzik az eljáró szakértők (a kamara és az iskola által delegált egy-egy képviselő) a fent megjelölt feltételek meglétét
A duális képzőhellyel szemben előírt jogszabályi követelmények:
A szakirányú oktatás folytatásának feltétele, hogy a duális képző:
- a programtanterv alapján a szakképző intézménnyel együttműködve az adott szakma szakirányú oktatására kidolgozta saját képzési programját;
- a tanulók értékelésére és minősítésére vonatkozó értékelési és minősítési kritériumokat határozott meg;
- biztosítja a tárgyi, személyi feltételeket;
- alkalmazza a szakképző intézmény minőségirányítási rendszerét, vagy megfelel a gazdasági kamara által kidolgozott szempontrendszerben (KAMSZER) meghatározott minőségi követelményeknek.
Az érintett telephely irányába támasztott követelmény:
- rendelkezik az oktatni kívánt szakma Képzési és Kimeneti Követelményben (KKK) meghatározott szakmai oktatás megszerzéséhez szükséges tárgyi feltételekkel, eszközökkel;
- a munkahely megfelel a tűz-, baleset-, munka- és környezetvédelmi előírásoknak.
A szakirányú oktatást végző személlyel szemben támasztott követelmények:
A duális képzőhelyen oktató az lehet, aki
- cselekvőképes,
- nem áll a szakirányú oktatási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt,
- a duális képzőhely által vállalt szakmának megfelelő, államilag elismert, legalább középfokú szakirányú szakképzettséggel és legalább ötéves, az érintett szakképzettségnek megfelelő szakmai gyakorlattal és
- kamarai gyakorlati oktatói vizsgával rendelkezik.
- Mentesül a kamarai gyakorlati oktatói vizsga letétele alól az, aki
- szakirányú mestervizsgával rendelkezik,
- a duális képzőhely által vállalt szakmának megfelel,
- szakirányú felsőfokú szakképzettséggel és legalább kétéves szakirányú szakmai gyakorlattal,felsőfokú végzettséggel,
- szakirányú középfokú szakképzettséggel és legalább ötéves szakirányú szakmai gyakorlattal vagy
- az egészségügyi ágazat tekintetében – egészségügyi gyakorlatvezető szakképesítéssel rendelkezik, vagy
- a hatvanadik életévét betöltötte.
Előfordulhat olyan eset, hogy a duális képzőhely önállóan nem, csak közreműködővel együtt alkalmas a szakirányú oktatás folytatására. Ezt a nyilvántartásba vételi kérelemben előzetesen jelezni kell, és ebben az esetben a nyilvántartásba vételi eljárás először a másik gazdálkodó szervezetnél, a közreműködőnél kerül lefolytatásra, majd második lépésben a szakképzési munkaszerződést kötni kívánó gazdálkodó szervezetnél.
Amennyiben a szakértők a helyszíni szemle során azt tapasztalják, nem megfelelő a dokumentumok előkészítettsége és/vagy a telephely felkészültsége, hiánypótlási határidőt egyeztetnek a duális képzőhely képviselőivel, és a kamara végzést ad ki a hiánypótlásról és egy új, ismétlő ellenőrzés elrendeléséről. A hiánypótlási határidő a végzés kézhezvételétől számított 15 nap, eszközbeli hiányosság esetén 30 nap.
Az ellenőrzést követően, a szervezet megfelelősége esetén a területi kamara bejegyzi a szervezetet a duális képzőhelyek nyilvántartásába. A bejegyzés tényéről írásos úton értesíti a duális képzőhelyet.
A nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változást - adatok változását, javítását, kiegészítését -, a duális képzőhely köteles a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül a nyilvántartást vezető szervnek, a területi kamarának írásban bejelenteni.
A duális képzőhely megszűnése esetén a duális képzőhely nyilvántartásba vételére területileg illetékes gazdasági kamara a duális képzőhelyet törli a nyilvántartásból.
Kamarai nyilvántartásba vételi igény esetén előzetesen benyújtandó és a helyszíni szemle során bemutatandó dokumentumok, eszközök:
- nyilvántartásba vételi kérelem;
- nyilatkozat a gazdálkodó szervezet minőségirányítási rendszeréről (MIR);
- meglévő tanúsított minőségirányítási rendszer esetén a duális képzés folyamataira kiterjesztett MIR dokumentumai;
- a Kamarai Minőségi Szempontrendszer alkalmazása esetén a KAMSZER kidolgozott mellékletei;
- a szervezet által az adott szakma oktatására kidolgozott Képzési program (KP);
- Személyi feltétel teljesüléséhez, az oktató
- szakmai végzettségét igazoló bizonyítványainak másolatai,
- nyilatkozata a cselekvőképességről, illetve szakmai, gyakorlati idejéről;
- hatósági erkölcsi bizonyítványa (annak igazolására, hogy nem áll a szakirányú oktatási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt);
- Tárgyi feltétel teljesüléséhez, pl.:
- érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálati jegyzőkönyv;
- más (szak)hatóságok által kiadott, jogszabályban előírt engedélyek:
- telepengedély, ill. telep létesítésének bejelentését igazoló dokumentum (amennyiben az 57/2013. (II.27.) Korm. rendelet alapján szükséges);
- szakhatóság által kiadott engedély, ill. annak igazolását szolgáló dokumentum, hogy a szervezet eleget tett-e bejelentési kötelezettségének;
- ágazati képzőközpont (ÁKK) esetén cégbírósági bejegyzés.
DUÁLIS KÉPZŐHELYEK LISTÁJA:
- Tanulószerződés - Akkreditált képzőhelyek szakmánként >>
- Szakképzési munkaszerződés - Nyilvántartásba vett képzőhelyek szakmánként >>
Kapcsolódó dokumentumok: