A gyakorlaté legyen a főszerep

Szerző: Tremmer Tamás
2019. szeptember 18.

Elengedhetetlen, hogy a szakmai képzés színvonalát a gazdaság elvárásaihoz igazítsuk, hangzott el a kamarai díjátadón. Mayer Gyula, az Ágazati Készségtanács Vendéglátóipari és Turisztikai Tagozatának elnöke beszéde elején leszögezte: mielőtt a szakképzés helyzetéről beszélünk, nem árt tudni, hol tartunk, és hova akarunk eljutni. Alapelv: a szakmai képzés színvonalát a gazdaság elvárásaihoz kell igazítani. A szakképzés a gazdaság szerves része kell legyen.

A szakmai tanárok felkészültségét a gyakorlatban eltöltött idő kell, hogy garantálja. Aktív szakemberek kezébe kerüljön a szakképzés, mert csak így lehet magas színvonalú, a gyakorlatban is hasznosítható tudást átadni a fiataloknak. Hangsúlyozta, a gyakorlatorientáltságot az elméleti képzés során is biztosítani kell! Meg kell reformálni, és hatékonyabbá kell tenni a nyelvi képzést, a kommunikáción legyen a hangsúly. A szakképzéshez magas színvonalú infrastruktúrát szükséges biztosítani.

Javasolta a duális képzés triálissá fejlesztését. Ennek elemei: a magas színvonalú elméleti képzés, a bel- és külföldi gyakorlati képzés, valamint a köztes tanműhelyi képzés.