Őszi kamarai gazdasági fórum

2022. október 10.

A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara őszi gazdasági fórumot szervezett hazánk aktuális gazdasági helyzetéről és perspektíváiról, Prof. Dr. Bod Péter Ákos akadémikus közreműködésével.

A rendezvényt dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, a kamara félidős választási ciklusára tekintettel fontos visszatekinteni az elvégzett feladatokra és a következő évek üzleti kihívásaira, amelyhez elengedhetetlen a magyar gazdaság vizsgálata hazai és nemzetközi kitekintésben is. Kitért az energiaválság egyre fokozódó kihívásaira, amely rendkívül hátrányosan fogja érinteni a helyi kkv-szektort.

Prof. Dr. Bod Péter Ákos

Prof. Dr. Bod Péter Ákos akadémikus, egyetemi tanár előadásában bemutatta a világ- és az európai gazdaságot meghatározó tényezőket, a COVID19-járvány gazdasági hatásaitól, az orosz-ukrán háborún át, az olaj és a gáz növekvő költségéig.

Ezt követően a magyar gazdaság tendenciáit ismertette a közelmúlt főbb eseményeire, illetve a fő mérőszámokra fókuszálva:

• Magyarország tekintetében a főbb piacokon (pl. euróövezet) ütemlassulás és recesszió várható,
  • a bruttó államadósság 2019 óta folyamatosan növekszik,
  • a fogyasztói árindex tekintetében Magyarország az élre tört a térségben,
  • a magyar alapkamat mértéke a legmagasabb a térségben,
  • a magyar külkereskedelmi mérleget mélybe húzza az energiaimport volumene,
  • hazánk energetikai sebezhetősége a legnagyobb Európában,
  • a megújuló energia-felhasználás stagnál, a fosszilis energia dominál,
  • az infláció az európai mezőny végén van,
  • a költségvetési kiadások fokozottan magasak,
  • az országkockázati besorolás Romániáénál kedvezőbb - EU-s szinten az utolsó előtti,
  • a forintárfolyam rendkívül érzékeny a külpolitikai hírekre,
  • az EU-forrásokkal kapcsolatos szabálytalanságok hazánkban a legnagyobb mértékűek,
  • a fogyasztói bizalmi index fogyasztói szemszögből kedvezőtlen,
  • a gazdasági növekedés belső motorjai nem működnek.

A bemutatott előadásanyag az alábbiakban letölthető: