Várhelyi Olivér biztosjelölt elmondta, hogy az EU egészségügyi uniójára építve a polgárok egészségének javításán fog dolgozni, prioritásként kezeli a megelőző egészségügyi intézkedéseket és biztosítja a szükséges kezelések és gyógyszerek elérhetőségét.
Célja továbbá, hogy garantálja a klinikai kutatás Európában maradjon és növekedjen.
Várhelyi elkötelezte magát az „Egy Egészség” gondolatkörének alkalmazása mellett, amely egyensúlyt teremt az emberek, az állatok és a környezet egészségének védelme között.
A biztosjelölt hangsúlyozta elkötelezettségét amellett, hogy segít lezárni az uniós gyógyszerágazati reformmal kapcsolatos munkát, és azt egy új, kritikus fontosságú gyógyszerekről szóló jogszabállyal egészíti ki. Várhelyi emellett javaslatot tett egy új európai biotechnológiai jogszabályra, amely elősegítené az innovációt, illetve elindítaná az orvostechnikai eszközökre vonatkozó uniós jogszabályok és a dohánytermékekre vonatkozó szabályok felülvizsgálatát.
Hangsúlyozta az európai rákellenes terv végrehajtásának fontosságát, és hasonló kezdeményezést ígért a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére. Megerősítése esetén számos sürgető egészségügyi kérdéssel fog foglalkozni, többek között a fiatalok mentális egészségével és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelemmel. Biztosítaná továbbá a meglévő jogszabályi keretek megfelelő alkalmazását, különösen az európai egészségügyi adattér és a határokon átívelő egészségügyi veszélyekre vonatkozó szabályok tekintetében.
Kiemelve a Bizottság hamarosan megjelenő „Mezőgazdasági és élelmezési jövőképét”, Várhelyi ígéretet tett a növényvédő szerekkel kapcsolatos kockázatok csökkentésére, a nem vegyi alternatívák népszerűsítésére, valamint az EU magas élelmiszer-biztonsági szabványainak fenntartására, ezzel biztosítva a fogyasztókat, hogy az importált élelmiszerek megfelelnek a szigorú uniós kritériumoknak.
Elmondta, hogy megerősítése esetén tárgyalni fog a gazdákkal az állatjólét javítása és a „ketreces állattenyésztés” megszüntetése érdekében. Azt is vállalta, hogy a gazdák számára a növényvédő szerek helyett használható alternatívákat kínál.
Az EP-képviselők számos témában tettek fel kérdéseket, többek között a vakcinák uniós engedélyezéséről, a szexuális és reproduktív jogokról, a betegjogokról és a diszkriminációról, a határokon átívelő egészségügyi ellátás akadályairól, az egészségügyi ellátáshoz való méltányos hozzáférésről és az uniós egészségügyi ágazat versenyképességének megerősítéséről.
A képviselők az uniós élelmiszer-ellátás biztonságával, a mezőgazdasági termékek címkézésével, az újszerű élelmiszerekkel, illetve az állatbetegségek kitörésének megelőzésével és ellenőrzésével kapcsolatos tervezett konkrét intézkedésekről is érdeklődtek.
A teljes meghallgatás felvétele itt tekinthető meg.
A következő lépések
A Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottság és a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság elnökei és a képviselőcsoportok koordinátorai összeültek a meghallgatás után, hogy értékeljék a biztosjelölt teljesítményét.
A bizottsági ajánlások alapján az Elnökök Értekezlete (az EP elnöke, Roberta Metsola és a képviselőcsoportok elnökei) a tervek szerint november 21-én végzi el a végső értékelést és nyilvánítja lezártnak a meghallgatásokat. Amint az Elnökök Értekezlete az összes meghallgatást lezártnak nyilvánítja, a bizottságok értékelő leveleit közzéteszik.
A biztosok teljes testületét az EP-képviselők várhatóan a november 25-28-i strasbourgi plenáris ülésen választják meg a leadott szavazatok többségével, név szerinti szavazás útján.
Forrás: Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodája, sajtóhírek