A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében az építőipari kivitelező tevékenységeket végző vállalkozás az általa vállalt építőipari kivitelezési tevékenység körében okozott esetleges kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezni 2025. január 15-től.
A felelősségbiztosítási szerződés a vállalkozó kivitelező javára – szerződőként – más személy is megkötheti, ebben az esetben a felelősségbiztosítási szerződés biztosítottjaként a vállalkozó kivitelezőt kell nevesíteni.
Kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással a vállalkozó kivitelezőnek 2025. január 15-től kell rendelkeznie, azzal, hogy 2025. január 15-e után is fenn kell tartani azt a lakóépület építésének egyszerű bejelentéséről szóló 155/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 6/A. § (1) bekezdése szerinti felelősségbiztosítást, amely olyan építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozik, amelyre az e rendelet szerinti felelősségbiztosítás nem nyújt fedezetet.
Az új szabályozás minden vállalkozást érint, aki az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzi:
Társas vállalkozások esetén:
TEÁOR'08 alapján:
41.20 - 43.99
TEÁOR'25 alapján:
41.00 - 43.99
Egyéni vállalkozók esetén:
ÖVTJ'24 alapján:
412001 - 439918
ÖVTJ'25 alapján:
410001 - 439906
A kivitelezői felelősségbiztosításhoz kapcsolódó dokumentumokat várhatóan 2025. január 10-től tudják a vállalkozások feltölteni a kamarai kivitelezői nyilvántartásba.
A felelősségbiztosítás-kötési kötelezettség
- kiterjed a határon átnyúló szolgáltatást végző, szabad szolgáltatás jogával rendelkező szolgáltatókra is,
- nem terjed ki az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami beruházások biztosítására.
A felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezési tevékenységre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott olyan – személyi sérüléses és dologi – károkra, valamint e károkkal összefüggésben bekövetkezett személyi sérüléses nem vagyoni sérelmekre tekintettel felmerülő sérelemdíjakra, mely károk megtérítéséért a vállalkozó kivitelező jogszabály szerint kártérítési felelősséggel tartozik, a sérelemdíjak tekintetében fizetési kötelezettséggel tartozik.
A felelősségbiztosításnak ki kell terjednie a biztosított vállalkozó kivitelezővel munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, valamint az építőipari kivitelezői tevékenység és szolgáltatás teljesítése érdekében igénybe vett alvállalkozók tevékenységéből eredő olyan károkra, amelyekért a biztosított vállalkozó kivitelezőt kártérítési felelősség terheli.
A felelősségbiztosításnak
- 100 millió forintot nem meghaladó éves nettó jövedelemig biztosítási eseményenként legalább 20 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen legalább 40 millió forintig,
- 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 50 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 100 millió forintig,
- 500 millió forintot meghaladó, de 2 milliárd forintot meg nem haladó éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 100 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 200 millió forintig,
- 2 milliárd forintot meghaladó, de 10 milliárd forintot meg nem haladó összegű éves nettó jövedelem között biztosítási eseményenként legalább 150 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 300 millió forintig,
- 10 milliárd forint feletti éves nettó jövedelem esetén biztosítási eseményenként legalább 200 millió forintig és határozatlan tartamú felelősségbiztosítás esetében évente, egy adott időszakra kötött felelősségbiztosítás esetében a biztosítás tartamára együttesen 400 millió forintig
kell fedezetet biztosítania.
Az éves nettó jövedelem alatt a felelősségbiztosítás megkötését vagy a biztosítási évfordulót megelőző naptári év nettó jövedelmét kell érteni, amelyből le kell vonni az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény hatálya alá tartozó állami építési beruházással összefüggésben végzett építőipari kivitelezési tevékenységből származó nettó jövedelmét.
A vállalkozó kivitelező a biztosítási évfordulóval kezdeményezi a biztosítónál a felelősségbiztosítási szerződés módosítását, ha az előző évi éves nettó jövedelme alapján a biztosítási összeget emelni vagy csökkenteni kell.
A felelősségbiztosításnak a felelősségbiztosítási szerződés hatálya alatt okozott, a biztosító részére bejelentett, biztosítási eseménynek minősülő károkra kell fedezetet nyújtania.
Ezen szabály érinti a kivitelezői névjegyzék (kivitelezői regisztráció) adattartalmát, mivel a kivitelezői felelősségbiztosítások nyilvántartását a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fogja végezni.
A MABISZ tájékoztatása szerint jelenleg az alábbi biztosítók rendelkeznek kivitelezői felelősségbiztosítási termékkel:
- Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.
- Allianz Hungária Zrt.
- CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.
- Generali Biztosító Zrt.
- Groupama Biztosító Zrt.
- KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület
- K&H Biztosító Zrt.
- Signal Iduna Biztosító Zrt.
- Union Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.
- Uniqa Biztosító Zrt.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK:
Kötelezett vagyok-e akkor is a felelősségbiztosítást kötni, ha KATA-s vállalkozó vagyok vagy ha a kivitelezői tevékenység nem főtevékenység?
Az új szabályozás minden vállalkozást érint, aki az alábbi tevékenységi körök valamelyikét végzi, azaz a tevékenységi kör a meghatározó.
Nem releváns az adózási forma, sem az, hogy fő- vagy melléktevékenységként van jegyezve a kivitelezői tevékenység.
Társas vállalkozások esetén:
TEÁOR'08 alapján: 41.20 - 43.99
TEÁOR'25 alapján:41.00 - 43.99
Egyéni vállalkozók esetén:
ÖVTJ'24 alapján: 412001 - 439918
ÖVTJ'25 alapján: 410001 - 439906
Melyek a legfontosabb dátumok?
2025. január 10. - Várhatóan ettől a naptól tölthetők fel a felelősségbiztosítási kötvények/fedezetigazolások és árbevételnyilatkozatok a kivitelezői nyilvántartásba.
2025. január 15. - Kivitelezői felelősségbiztosítással kell rendelkeznie minden, a fenti tevékenységi köröket végző vállalkozásnak.
2025. január 23. - Eddig a napig van türelmi idő a felelősségbiztosítási kötvények/fedezetigazolások és árbevételnyilatkozatok feltöltésére.
2025. január 24. - Felfüggesztésre kerülnek a kivitelezői nyilvántartásban azok a vállalkozások, amelyek nem töltötték fel a kivitelezői felelősségbiztosítási kötvényt/fedezetigazolást és az árbevételnyilatkozatot. A felfüggesztéssel az MKIK megtiltja a kivitelezői tevékenység folytatását.
Ha a felfüggesztés időpontjától számított 6 hónapon belül pótolja a felelősségbiztosítási kötvény/fedezetigazolás és árbevételnyilatkozat feltöltését a vállalkozás, akkor újra aktív státuszba állítja az MKIK a kivitelezői nyilvántartásban, és újra végezheti a vállalkozás a kivitelezői tevékenységet.
Jogforrás: 191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb)
Mi a helyzet, amennyiben a vállalkozásnak vannak bejegyzett építőipari tevékenységei (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), de ténylegesen nem végez kivitelezést és szerepel a kivitelezői nyilvántartásban (azaz van ténylegesen végzett tevékenysége bejelentve)?
Ha a vállalkozás nem végez ténylegesen kivitelezői tevékenységet, akkor két lehetősége van:
- A vállalkozás írásos nyilatkozatban közli a vármegyei kamarával, hogy nem végez aktuálisan (vagy belátható időn belül) ténylegesen kivitelezői tevékenységet, és így kérelmezi a regisztráció felfüggesztését.
- A vállalkozás írásos nyilatkozatban közli a vármegyei kamarával, hogy egyáltalán nem folytat építőipari tevékenységet (sem aktuálisan, sem a jövőben) és kérelmezi a regisztráció törlését.
A cégszerűen aláírt és bélyegzővel ellátott nyilatkozat szkennelve a kamreg@veszpremikamara.hu címre küldhető. A törlés/felfüggesztés tényéről írásos visszajelzést ad a kamara.
Ha a vállalkozás törli a kivitelezői tevékenysége(ke)t a tevékenységi köreiből (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), akkor automatikusan törlődik a kivitelezői nyilvántartásból?
Nem, ilyen irányú adatkapcsolat nincsen, kérelmezni kell a törlést a fentiek szerint.
Mi a helyzet, amennyiben a vállalkozásnak vannak bejegyzett építőipari tevékenységei (cégkivonatban/ egyéni vállalkozói nyilvántartásban), de ténylegesen nem végez kivitelezést és NEM is szerepel a kivitelezői nyilvántartásban?
Mivel a vállalkozás nem végez kivitelezői tevékenységet ténylegesen, javasolt a cégkivonatból/egyéni vállalkozói nyilvántartásból is törölni a kivitelezői tevékenységeket. Az ilyen vállalkozás nem kötelezett sem az építőipari regisztráció elvégzésére, sem a kivitelezői felelősségbiztosítás megkötésére.
Szünetel a vállalkozásom, ez esetben van teendőm?
Amennyiben a vállalkozás szünetel, akkor aktuálisan nincsen teendője, hiszen nem végez kivitelezői (és más) tevékenységeket. Akkor válik kötelezetté a felelősségbiztosítással rendelkezni, amikor ismét aktív lesz. A kivitelezői nyivántartásba a felelősségbiztosítási kötvény/fedezetigazolás és az árbevételnyilatkozat feltöltése is ekkor válik esedékessé.
Jelenleg is van kivitelezői felelősségbiztosítása a vállalkozásnak, az megfelelő-e?
A biztosítónál felülvizsgálat szükséges, hogy megfelel-e az új szabályoknak.
Az alvállalkozóra a fővállalkozója köt felelősségbiztosítást. Ez megfelelő-e?
Igen, de szerepelnie kell rajta az alvállalkozónak, mint biztosítottnak és a dokumentumokat fel kell töltenie a kivitelezői nyilvántartásba.
Mi értendő a jogszabályban nevezett nettó jövedelem alatt?
Társas vállalkozásnál nettó árbevétel / egyéni vállalkozásnál nettó bevétel, azonban ez kizárólag tájékoztató információ, nem jogszabályi értelmezés! (a biztosítók, a MABISZ és a két szakmai kamara közös álláspontja).
A fedezet meghatározása szempontjából a nettó jövedelem esetén csak a kivitelezői tevékenységből származó számít, vagy a vállalkozás teljes tevékenységéből származó nettó jövedelem?
A biztosítók ezzel kapcsolatban – más biztosítási termék gyakorlata alapján – az adott tevékenységből származó árbevételt veszik alapul. Ugyanakkor ez a biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ellenőrzési feladatai közé nem tartozik az jövedelem ellenőrzése.
A fedezetigazolás/felelősségbiztosítási kötvény mellett az árbevétel nyilatkozatot is fel kell majd tölteni a kivitelezői nyilvántartásba?
Igen. Az árbevételről a vállalkozás a biztosítónál nyilatkozatot tesz, ez a nyilatkozat töltendő fel a kivitelezői nyilvántartásba is.
Mit fog a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) ellenőrizni?
Az MKIK az árbevétel nyilatkozaton megadott bevételt és az ahhoz tartozó fedezet mértékét fogja ellenőrizni.
Az a vállalkozás, amely 2024-ben alakult, még nem fog tudni előző évi adatot szolgáltatni. Ez esetben mi alapján kerül eldöntésre, hogy melyik felelősségbiztosítási kategóriába kerül?
Vélelmezhetően becsülni fogja a biztosító, de ez a közte és az ügyfél közötti megállapodás része.
Ha januárban még nem állnak rendelkezésre az előző évi mérlegadatok, akkor mi alapján kerül eldöntésre, hogy melyik felelősségbiztosítási kategóriába kerül?
A biztosító és az ügyfél közötti megállapodás része, hogy ez esetben hogyan zajlik a felelősségbiztosítási kategóriába sorolás.
Aki már korábban kötött a kivitelezői tevékenységére felelősségbiztosítást, és az évforduló január közepére vagy közel esik ahhoz, előfordulhat, hogy még nem fog rendelkezni az új kötvénnyel a feltöltés határidejéig. Ebből adódóan nem tudja azt feltölteni a kivitelezői nyilvántartásba. Mi történik ez esetben?
Javasolt megoldás a meglévő, hatályos felelősségbiztosítás feltöltése 2025. január 10-én, majd pedig frissíteni, amikor rendelkezésre áll az új. (a biztosító a megszűnésről értesíteni fogja a nyilvántartást vezető Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát (MKIK). Amennyiben január 23-ig nem kerül feltöltésre a felelősségbiztosítási kötvény/fedezetigazolás és az árbevételnyilatkozat, az MKIK felfüggeszti a vállalkozást a nyilvántartásban. Amint pótolja a vállalkozás a dokumentumok feltöltését, az MKIK aktiválja a vállalkozást a nyilvántartásban.
Az a vállalkozás, amelyik minden egyes építőipari megbízásra külön felelősségbiztosítást köt (projektalapú felelősségbiztosítás), annak minden egyes megbízáshoz tartozó fedezetigazolást/felelősségbiztosítási kötvényt és árbevételnyilatkozatot aktuálisan fel kell tölteni a kivitelezői nyilvántartásba?
Igen.
Van-e teendője a végelszámolás alatti társas vállalkozásnak?
Nincsen, ha nem zárul le a végelszámolási eljárás 2025. január 23-ig, akkor az MKIK megtiltja a kivitelező tevékenységet. (értelemszerű, hiszen már nem végez tevékenységet a vállalkozás).
Milyen szankcióra számíthat a vállalkozó?
Ha nem tölt fel kötelező felelősségbiztosítási dokumentumokat az MKIK
191/2009. 37.§ (1) c) ca) és cb) szerint:
c) * megtiltja a szakmagyakorlási tevékenység folytatását
ca) a felelősségbiztosítási szerződés megkötéséig, de legfeljebb hat hónap időtartamra, ha megállapítja, hogy a vállalkozó kivitelező nem rendelkezik az e rendeletnek megfelelő tartalmú és fedezetű kötelező kivitelezői felelősségbiztosítással, és
cb) ezzel egyidejűleg – a nyilvántartási szám hatálytalanítása mellett – törli a vállalkozó kivitelezőt a nyilvántartásból, ha szerződéskötési kötelezettségének a ca) alpont szerinti megtiltás alatt sem tesz eleget.
A rendelkezési nyilvántartásba lesz-e lehetőség arra, hogy a kamarai ügyintézéshez is rögzítsen a vállalkozás meghatalmazásokat?
Sajnos nem. Az építőipart szabályozó jogszabályok egyértelműek abból a szempontból, hogy a vállalkozónak nyilatkoznia kell adott ügyekben és ezt meghatalmazott nem teheti meg. Forrás: 191/2009. 35.§. (1)
A tartalom folyamatosan frissül...