A gazdasági kamarák feladatai közé tartozik a vállalkozói tevékenységek folytatásához szükséges információkról, a képesítéshez, valamint a hatósági engedélyhez vagy bejelentéshez kötött gazdasági tevékenységekről való tájékoztatás, amelyhez a kamarai vállalkozói információs rendszer áll rendekezésre.
Kamarai Vállalkozói Információs Rendszer
(KAVIR)
- A képesítési követelményekhez kötött tevékenységeknél szakmai ismeretek szükségesek, amely azt jelenti, hogy az egyéni vállalkozó vagy a gazdasági társaság valamelyik tagja, munkavállalója rendelkezik az adott képesítéssel.
- A tevékenység abban az esetben is végezhető, ha a társaság tagja vagy alkalmazottja ugyan nem rendelkezik a szükséges szakmai végzettséggel, de a társaság javára egy harmadik személy megbízási jogviszony keretében végzi ezt a feladatot.
- Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek maga nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni
Képesítés megfelelősége
Az egyes ipari és kereskedelmi vállalkozói tevékenységek végzéséhez szükséges képesítésekről a 34/2021. ITM rendelet rendelkezik.
A rendelet 1. sz. mellékletében a B és D oszlopban szerepelő képesítések valamelyikének birtokában végezhető az A oszlopban megjelölt tevékenység. A melléklet E oszlopa tartalmaz információt arra vonatkozóan, hogy a B és D oszlopban felsorolt képesítéseken túl van-e további, az A oszlopban jelölt tevékenység végzéséhez elfogadható szakma, részszakma, szakképesítés, vagy a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség.
Amennyiben a leendő vállalkozó/vállalkozó nem rendelkezik a melléklet B vagy D oszlopában szereplő valamely képesítéssel, és az E oszlopban az "elfogadható" szövegrész szerepel, akkor a KAVIR-nyilvántartásban ellenőrizhető, hogy a tevékenységhez van-e egyéb elfogadható szakma, részszakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség.
Amennyiben a KAVIR-nyilvántartásban a leendő vállalkozó/vállalkozó nem találja képesítését az érintett tevékenységnél, akkor egyedi vizsgálat elvégzése szükséges annak megállapítására, hogy a leendő vállalkozó/vállalkozó képesítése megfelelő-e a kívánt tevékenység végzéséhez.
Az egyedi vizsgálat lefolytatása a leendő vállalkozó/vállalkozó feladata és felelőssége.
Az egyedi vizsgálat során az alábbi három szempont vizsgálandó a meglévő képesítés és a tevékenységhez előírt képesítés összehasonlításakor:
- ismeretek
- készségek
- kompetenciák
Az egyedi vizsgálat elvégzéséhez segítséget nyújtanak az alábbi jogszabályok is, amelyek egyes mellékleteiben a képesítések megfeleltetései is nyomon követhetők:
Képesítések (társas vállalkozás esetén)
A hatósági engedélyhez kötött tevékenységektől meg kell különböztetni a képesítési követelményekhez kötött tevékenységeket. Az ilyen megkötéssel végezhető tevékenységnél szakmai ismeretek szükségeltetnek. Ez azt jelenti, hogy a gazdasági társaság valamelyik tagja, munkavállalója rendelkezik az adott képesítéssel. A tevékenység abban az esetben is végezhető, ha a társaság tagja vagy alkalmazottja ugyan nem rendelkezik a szükséges szakmai végzettséggel, de a társaság javára egy harmadik személy megbízási jogviszony keretében végzi ezt a feladatot.
Pl. gazdasági társaságot létre lehet hozni társasházi közös képviselet ellátására úgy, hogy a társaság alapító tagjai ugyan nem rendelkeznek ingatlankezelési képesítéssel és jogosultsággal, azonban a társaság munkavállalójaként olyan személyt (munkavállalót) alkalmaznak, aki ilyen képesítéssel rendelkezik. Ezen utóbbi esetben a társasházi közös képviselet ellátásáta a társaság jogosult lesz, az nem fog jogszabályi akadályba ütközni.
Képesítések (egyéni vállalkozás esetén)
A hatósági engedélyhez kötött tevékenységektől meg kell különböztetni a képesítési követelményekhez kötött tevékenységeket. Az ilyen megkötéssel végezhető tevékenységnél szakmai ismeretek szükségeltetnek. Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel. Jogszabály - ide nem értve az önkormányzati rendeletet - eltérő rendelkezése hiányában képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó akkor is folytathat, ha a képesítési követelményeknek maga nem felel meg, de az adott tevékenység folytatásában személyesen közreműködő, általa határozatlan időre foglalkoztatott személyek között van olyan, aki az előírt képesítéssel rendelkezik. A képesítési követelményeknek a tevékenység folytatása során folyamatosan meg kell felelni.
Panasztétel:
Amennyiben egy megszerzett képesítés mégsem megfelelő vagy elégséges egy adott tevékenységi kör gyakorlásához a képzőintézmény kommunikációja ellenére, panaszával az alábbi szervezetekhez fordulhat:
A személyes ügyintézéshez előzetes telefonos vagy e-mailes időpont egyeztetés szükséges (ld. Kapcsolat).