ATA IGAZOLVÁNY
Kérjük figyelembe venni, hogy az oldalon szereplő információk tájékoztató jellegűek és nem teljes körűek!
Hamarosan elektronikussá válik az ATA-igazolvány!
(részletek lejjebb)
Általánosan az ATA-igazolványról:
Az ATA igazolvány olyan nemzetközi vámokmány, amely egy éven keresztül lehetővé teszi az áruk vámmentesen történő ideiglenes kivitelét.
Az ATA igazolvány alkalmazását nemzetközi vámegyezmények: az ATA Egyezmény és az Isztambuli Egyezmény, valamint az egyes elfogadó országok saját törvényei szabályozzák.
Az ATA igazolvány előnyei:
- az ATA igazolvány kiváltásával költségei előre kalkulálhatók, hiszen a kamarai költségeken felül, az igazolvány szabályos használata esetén, további összegekkel (pl. beviteli vám, adó, egyéb illeték) már nem szükséges számolnia az igazolványt elfogadó beviteli vagy tranzitországokban;
- az ATA igazolvány gördülékennyé teszi a határátlépést, hiszen az utazása során ugyanazt a már előre kitöltött vámokmányt kell benyújtania minden elfogadó országban, minden vámkezelésnél;
- az ATA igazolvány kiváltása rövid időt vesz igénybe, és a színes lapoknak köszönhetően a használata egyszerű;
- az ATA igazolványt magánszemélyek és vállalkozások egyaránt használhatják;
- az ATA igazolvány árujegyzékében felsorolt árukra az érvényességi időn belül akár több alkalommal és részszállítmányonként is kezdeményezhető ideiglenes beviteli, kiviteli vagy árutovábbítási vámeljárás;
- a kibocsátástól számított egy évig érvényes;
- bizonyos esetekben lehetőség van meghosszabbítani az ún. csatlakozó igazolvány kiváltásával, amely az eredeti igazolvány lejáratától számított még egy évig érvényes (összesen tehát max. 2 évig használható).
ATA igazolványt elfogadó országok:
Az ATA Egyezménynek jelenleg több mint 80 ország a tagja, létszámuk folyamatosan bővül.
Brazíliába, Oroszországban és Ukrajnába átmenetileg nem szállíthatók áruk ATA igazolvánnyal.
Az Európai Unió területén belül nincs szükség az igazolvány használatára.
Az ATA igazolvánnyal szállítható áruk felhasználásuk szerint:
- kiállításra, vásárra, bemutatóra,
- munkavégzésre,
- versenyre, színházi előadásra, koncertre
- stb.
A felhasználási lehetőségek az ATA Egyezményben részt vevő országok szerint változnak, azonban minden esetben érvényes, hogy kizárólag olyan áruk szállíthatók ATA igazolvánnyal, amelyek változatlan állapotban térnek vissza a kiindulási országba.
Az igénylés folyamata:
1. Az ügyfél érdeklődésére a kamara elküldi a kitöltendő dokumentumokat (alapadatok sablon, árulista minta, stb.), amelyeket az ügyfél visszaküld e-mailben. Az ATA-szerződést (2 példány) és az ATA-szerződés mellékletét képező banki felhatalmazólevelet (3 példány) az ügyfél kitölti, utóbbit a banknál ellenjegyezteti.
2. A beérkezett adatok alapján a kamara előkészíti az ATA igazolványt az ATA Gateway programmal.
3. A kamara megküldi az okmány előnézetét az ügyfélnek ellenőrzésre, aki írásos visszajelzést ad annak megfelelőségéről.
Az igazolvány kiadása után új lapokkal az okmány már nem egészíthető ki! (sem papíros sem elektronikus okmány esetén)
4. Az aláírásra jogosult ügyfél, vagy meghatalmazottja (meghatalmazás birtokában) megjelenik a kamarában az okmány személyes átvételére (Bélyegző szükséges, amennyiben rendelkezésre áll!). Az ügyfél átadja az eredeti ATA-szerződéseket (2 példány) és az eredeti banki felhatalmazóleveleket (2 példány). Online okmány esetén is szükséges a személyes megjelenés az ATA-szerződés és a banki felhatalmazólevelek aláírása/átadása miatt.
5. Az ATA igazolvány átadását követően átvételi elismervényt készít a kamara, amely alapján történik az átutalásos számla kiállítása. (kivételes esetben készpénzes számla)
6. Az ügyintézés befejeztével az ügyfélnél maradó papíralapú dokumentumok: ATA-szerződés (1 példány), banki felhatalmazólevél (1 példány), átvételi elismervény (1 példány) + ATA-okmány (ha papíralapú igénylés volt).
7. Az ügyfél döntésétől függően a helyi vámhivatalnál "elindítható" az okmány, azaz a vámhivatal megteszi az ún. elővámkezelést (gördülékenyebbé teheti a kiléptetést az EU-ból). Amennyiben ez nem történik meg, akkor az EU-ból való kilépésnél történik meg az okmány első kezelése.
Az okmány használatakor szükséges dokumentumok:
- ATA igazolvány (papíron vagy applikációban)
- vámkezeltetéshez szükséges meghatalmazás (amennyiben képviselő kezelteti az okmányt)
Minden szükséges dokumentum az oldal alján letölthető.
FONTOS! A nyomtatványokon semmilyen változtatás nem végezhető (formátum, formázás stb.)!!!
Ügyintézés időtartama:
Amennyiben minden dokumentum rendelkezésre áll, 1-2 munkanap, DE legalább 7 munkanappal korábban kérjük az igényt jelezni, mivel 1-2 nappal a kiutazást megelőzően nem tudjuk garantálni az okmány kiállítását!
Az ATA igazolvány érvényessége:
- Az ATA igazolvány a kibocsátástól számított 1 évig érvényes.
- Számos ország elfogadja az úgynevezett csatlakozó igazolványt (Anschluss-Carnet, Replacement carnet), amely akár további 1 évvel meghosszabbíthatja az eredeti igazolvány érvényességét. A hosszabbítási igényt minél előbb jelezni kell a kibocsátó kamarának, illetve érdeklődni, hogy van-e rá lehetőség.
- Az ATA igazolványt a kibocsátó kereskedelmi és iparkamarának – haladéktalanul, de legkésőbb a visszaszállítás időpontjától számított 15 napon belül vissza kell szolgáltatni.
Az ATA igazolvány díja:
Az ATA igazolvány hitelesítési díjának kiszámítása a kivitelre szánt áru értéke alapján történik (kérelmező becslése, az árulistában feltüntetendő).
A kiváltáskor - a nem rendeltetésszerű használat esetére,- egyszeri óvadék letétele szükséges, amely összeget a kamara az igazolvánnyal történt elszámolást követően (potenciális reklamáció fenn nem állása esetén) felszabadít. A két tételhez számítandó hozzá még a nyomtatáshoz használt lapok díja.
Reklamáció keletkezhet például a külföldi vámhatóság nyomozási eljárása során azon áruk után, amelyek újrakiviteléről nincs információjuk. Pl. azon áruk esetében, amelyek nem kerültek időben visszaszállításra, illetve nem megfelelően igazolt a visszaszállításuk, elvesztek, ellopták, megsemmisültek, eladásra kerültek anélkül, hogy azokat elvámolták volna.
A hitelesítési díjakat és az óvadék mértékét az MKIK Okmányhitelesítési Szabályzatának 1. sz. melléklete tartalmazza. (mellékelve)
Vállalkozás esetén: a kedvezményes díjtételek a kamarai önkéntes tagsággal rendelkező vállalkozások számára érhetők el.
A kötelező, éves kamarai hozzájárulás nem keverendő össze az önkéntes kamarai tagsággal.
ATA igazolvánnyal kapcsolatos GYIK >>
2025-ben indul az elektronikus ATA-okmány
A Vámigazgatások Világszervezete (WCO) és a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC), mint az ATA rendszer irányítója, az ATA igazolvány és az ATA igazolvánnyal történő vámkezelések digitalizációját készítik elő.
Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben az ATA igazolvány a szokásos papír formátum helyett csak elektronikus formában lesz elérhető (eATA igazolvány), a felhasználó okostelefonján. Az eATA projekt keretében néhány ATA országban már jelenleg is, pilot módban működik az eATA igazolvány kibocsátása és vámhatósági kezelése.
Az eATA projekt célja az ATA igazolvány és a használatához kapcsolódó teljes folyamat digitalizációja: az igényléstől a kibocsátáson és az egyes vámtranzakciókon keresztül az esetleges ATA reklamációk kezeléséig és a jogos igények érvényesítéséig. Ennek gyakorlati megvalósítására az ICC egy új ATA rendszert fejlesztett, amely az egyes ATA szereplőkre, az ATA tulajdonosokra, ATA kibocsátókra és a vámhatóságokra szabott digitális eszközöket is tartalmaz, például:
- az ATA Carnet okostelefon alkalmazást, amely segítségével az ATA tulajdonosok hordozhatják és használhatják az igazolványuk digitális változatát,
- az ATA Carnet vámportált, amely segítségével a vámhatóságok elvégzik és jóváhagyják az eATA igazolvánnyal kezdeményezett vámtranzakciókat.
Hogyan fog működni az eATA rendszer?
Az ATA tulajdonos a szokásos módon kérelmezi az ATA igazolvány kiállítását a kibocsátó kamarától.
Az ATA tulajdonos megkapja a kibocsátó szervtől az ATA igazolvány elektronikus verzióját.
Az ATA tulajdonos letölti az eATA igazolványt az okostelefonjára az ATA Carnet alkalmazás segítségével. Az ATA tulajdonos, szükség esetén, megoszthatja az eATA-t a vámképviselőjével.
A határátlépések előtt az ATA tulajdonos vagy a vámképviselő létrehozza az alkalmazásban az adott vámeljáráshoz (export, import, tranzit, reexport, reimport) tartozó vámnyilatkozatot, és a nyilatkozat QR kódját vagy azonosító számát bemutatja a vámtisztnek.
A vámtiszt a QR kód vagy az azonosító alapján beolvassa az ATA Carnet vámportálban az eATA igazolvány adatait, ellenőrzi a bejelentett tételeket és elfogadja a nyilatkozatot.
A vámtranzakció sikeres elvégzéséről az ATA tulajdonos és a vámképviselő azonnali visszaigazolást kap, így az esetleges félreértések, hibák azonnal javíthatók.
Az eATA igazolvány működését és az ATA Carnet mobil alkalmazás használatát mutatják be az alábbi rövid videók (a lejátszás előtt a Beállításokban tudja kiválasztani a magyar nyelvű feliratot):
Az ATA Carnet applikáció használatának leírását itt találja >>
Az eATA bevezetésével kapcsolatos további információkért, kérjük figyelje a honlapunk ATA igazolvány használatára vonatkozó újabb bejegyzéseit!
Ügyfélfogadás:
A személyes ügyintézéshez előzetes telefonos vagy e-mailes időpont egyeztetés szükséges (ld. Kapcsolat).
Dokumentumok: