A szakmai vizsgák jogszabályi hátterét A szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény és a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet szabályozza.
A szakmai vizsga állami vizsga, amely az adott szakmára speciálisan előírt szakmai ismeretek elsajátítását országosan egységes eljárás keretében méri. A szakmajegyzékben szereplő szakmák szakmai tartalma ún. képzési és kimeneti követelményekben kerültek meghatározásra.
A szakmákhoz kötelezően alkalmazandó képzési és kimeneti követelmények (amely tartalmazza a vizsgakövetelményeket is) megtekinthetőek ide kattintva.
A szakmai vizsga részei
a) interaktív vizsga (számítógép alkalmazását igénylő központi vizsga)
b) projektfeladat (gyakorlati vizsgatevékenység)
A szakmai vizsga vizsganapjai
A szakmai vizsgát február-március, május-június és október-november hónapban lehet tartani. A részszakma megszerzésére irányuló szakmai vizsgát az akkreditált vizsgaközpont által meghatározott időpontban lehet tenni.
Az interaktív vizsgatevékenység országos központi vizsganapjait a szakképzésért felelős miniszter az általa vezetett minisztérium honlapján közzétett közleményében határozza meg, míg a projektfeladat vizsgaidőpontjáról az akkreditált vizsgaközpont dönt.
A vizsgabizottság
A vizsgabizottság 3 tagból áll, amelynek
- mérési feladatokat ellátó tagja végzi a vizsgázó tudásának felmérését,
- ellenőrzési feladatokat ellátó tagja (vizsgafelügyelő) felel a szakmai vizsga szabályszerűségéért,
- értékelési feladatokat ellátó tagja minősíti a vizsgázó teljesítményét.
A vizsgafelügyelő
A vizsgabizottság ellenőrzési feladatokat ellátó tagját (vizsgafelügyelő) a szakmai vizsga helyszíne szerint területileg illetékes gazdasági kamara delegálja, delegálás hiányában az akkreditált vizsgaközpont bízza meg.
A vizsgafelügyelő, illetve a vizsgabizottság további tagja nem lehet az, aki a vizsgázó szakmai vizsgára történő felkészítésében részt vett, vagy a vizsgázó hozzátartozója. A vizsgafelügyelő és a vizsgabizottság további tagja csak olyan személy lehet, aki a vizsgán megszerezhető szakma oktatásához jogszabályban előírt feltételekkel rendelkezik.
Feladatai:
- a szakmai vizsga megkezdése előtt ellenőrzi a szakmai vizsga előkészítését, a szükséges szakmai, tárgyi és személyi feltételeket, az egészséges és biztonságos vizsgakörülmények meglétét,
- a vizsgabizottság további tagjainak bevonásával ellenőrzi a szakmai vizsga jogszabályban előírt dokumentumainak meglétét, azok formai és tartalmi megfelelőségét,
- vezeti a szakmai vizsgát és jóváhagyja a vizsgajegyzőkönyvet,
- ellenjegyzi az értékelési folyamat eredményét bemutató dokumentációt,
- tájékoztatja a vizsgázókat az egyes vizsgatevékenységek előtt az őket érintő döntésekről, tudnivalókról,
- gondoskodik a szakmai vizsga iratainak szabályszerű kiállításáról és hitelesítéséről, felügyeli a szakmai vizsga jegyzőjének munkáját.
A szakmai vizsgán lebonyolításra kerülő vizsgatevékenységek helyszínéről, valamint az időpontjáról és a szakmai vizsgával kapcsolatos további tudnivalókról az akkreditált vizsgaközpont - a szakmai vizsga megkezdése előtt legalább hét nappal - tájékoztatja a vizsgafelügyelőt.
A vizsgafelügyelő díjazását az akkreditált vizsgaközpont saját hatáskörében határozza meg.
Jelentkezés a vizsgafelügyelői névjegyzékbe
A vizsgafelügyelői névjegyzékbe a jelen pályázati felhívás alapján lehet jelentkezni.
A pályázatokat várjuk minden szakmajegyzék szerinti szakmában, de elsősorban az alábbi ágazatokhoz tartozó szakmákban:
- elektronika és elektrotechnika
- építőipar
- fa és bútoripar
- kreatív
- sport
A pályázati felhívást és a pályázati adatlapot megtalálja lent, a kapcsolódó dokumentumok között.
Kapcsolódó dokumentumok: