A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Okmányhitelesítési Szabályzata (kivonat)
1.) A gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény (kamarai törvény) 10. § (1) bekezdésének a) pontja értelmében a gazdasági kamarák "árukra vonatkozó származási igazolásokat, bizonyítványokat és a kereskedelmi forgalomban szükséges más okmányokat állítanak ki, illetve hitelesítenek".
A fenti körben (a továbbiakban okmányhitelesítési tevékenység) a területi kereskedelmi és iparkamarák (továbbiakban területi kamarák) valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (továbbiakban MKIK) az 1966. évi 5. tvr. és 1/1979.(I.10.) KkM rendelet, az 1995. évi C tv. és a 45/1996. (III. 25. ) Korm. rendelet, valamint az érvényben lévő okmányhitelesítési szabályzatban foglaltak alapján járnak el, a 2. pontban részletezett feladatmegosztás szerint.
2.) Az okmányhitelesítés olyan részben decentralizált (területi kamaránként elkülönülten végzett) feladat, amely – a nemzetközi (és a hazai jogunk által is átvett) kereskedelmi jogelvek értelmében – csak országos szerv mögöttes, szakmai és kezesi felelőssége, hatékony koordinációja valamint ezek rendszeres ellenőrzése mellett valósítható meg.
A feladatmegosztás módja:
A területi kamarák végzik:
- az ATA igazolványok kibocsátását,
- az általános származási bizonyítvány (Certificate of Origin) kibocsátását,
- az árukísérő okmányok (számla, fuvarlevél, rakományjegyzék, minőségi bizonyítvány, növény- és állategészségügyi bizonyítvány stb.) láttamozását;
- a belföldön készült és külföldön felhasználásra kerülő, nagykövetségi, minisztériumi felülhitelesítést nem igénylő, nem árukísérő okmányok láttamozását.
Az MKIK végzi:
- az okmányhitelesítéssel kapcsolatos kamarai feladatok nemzetközi és hazai koordinációját,
- ATA igazolványok (belföldi és nemzetközi) reklamációinak ügyintézését,
- szerződések aláírás hitelesítését,
- vis-maior igazolások kibocsátását,
- a belföldön készült és külföldön felhasználásra kerülő, nagykövetségi, minisztériumi felülhitelesítést igénylő, nem árukísérő okmányok (üzleti levelek, meghatalmazások, nyilatkozatok, tanúsítványok, igazolások stb.) aláírás hitelesítését, láttamozását.
A nagykövetségi, minisztériumi felülhitelesítés szükségességéről a vállalkozó/vállalkozás a felhasználási ország Magyarországon akkreditált külképviseletétől (nagykövetség, konzulátus), a felhasználási ország megfelelő hatóságától, vagy a külföldi partnertől tájékozódhat.
A magyar okiratok felülhitelesítési rendjéről Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának Konzuli Főosztálya honlapján található bővebb információ.
A láttamozás azt tanúsítja, hogy a benyújtott okirat a láttamozás keltének napján, a láttamozott alakban és tartalommal már létezett és azt nem egy későbbi időpontban készítették. Jogvita esetén mérlegelési tényező lehet az, hogy az adott okiratot adott időpontban a kamarának láttamozásra bemutatták.
A láttamozáshoz benyújtandó:
- az eredeti dokumentum vagy a dokumentum közjegyző által hitelesített másolata. (egyéb másolatokat, egyszerű másolatokat nem áll módunkban hitelesíteni)
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a kamarai aláírás hitelesítés és láttamozás az iratban foglalt tényeket, azok valóságosságát nem igazolja, valamint az okmány által megtestesített, vagy az okmánnyal összefüggő kötelezettségek átvállalását vagy háttérfelelősség vállalását, mint jogkövetkezményt nem vonja maga után.
A hitelesítendő dokumentum elkészítésénél kérjük figyelembe venni, hogy többoldalas irat esetén a lapokat a kamara munkatársa összefűzi, amelyhez a dokumentum bal oldalán legalább 2,5 cm margó szükséges.
Az okmányhitelesítési tevékenység, mint kamarai szolgáltatás a hatályos okmányhitelesítési díjjegyzékben rögzített szolgáltatási díj fejében nyújtható.
3.) A területi kamarák feladatai és kötelezettségei az okmányhitelesítési tevékenység során:
3.1.) A szakmai feltételek biztosítása érdekében okmányhitelesítési tevékenység csak szakirányú felsőfokú képesítést nyújtó bizonyítvány, vagy ezen a területen végzett megfelelő (minimum három év) szakmai gyakorlat alapján végezhető akkor, ha a feladatot ellátó kamarai munkatárs aláírásmintája az MKIK-hoz bejelentésre került.
3.2.) Az egyes okmányhitelesítési szolgáltatások díjtételeit az MKIK Elnöksége határozza meg, melyeket évente felülvizsgál, az így egységesen megállapított díjtételek és az előírt mértékű óvadék alkalmazása kötelező.
A kamarai tagság miatt nyújtható díjkedvezményt a területi kamarák minden kereskedelmi és iparkamarai tag vonatkozásában érvényesíthetik abban az esetben, ha a szolgáltatást igénybe vevő a kamarai tagságát – hitelt érdemlően – igazolja, illetve ha arról a szolgáltatást nyújtó területi kamara dokumentálhatóan a tagság szerint illetékes kamaránál meggyőződött. (A kamarai tagság nem tévesztendő össze a kötelező kamarai regisztrációval!)
Díjak:
Az okmányhitelesítés díjait az Okmányhitelesítési Szabályzat 1. sz. melléklete tartalmazza (ld. melléklet).
A származási bizonyítvány garnitúrát (űrlapot) előzetesen lehet igényelni, ekkor az űrlap díja kiszámlázásra kerül.
Az okmány hitelesítésekor már csak a hitelesítési díj kerül felszámításra.
Ügyfélfogadás:
A személyes ügyintézéshez előzetes telefonos vagy e-mailes időpont egyeztetés szükséges (ld. Kapcsolat).