A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara két nemzetközi partner együttműködésében sikeresen pályázott az Erasmus+ program kisléptékű partnerség kategóriájában, és így támogatást nyert a VETech - Digital Skills for Tomorrow's SMEs (Digitális készségfejlesztés a jövő kkv-inek) című projektmunka megvalósítására.
Projektadatok:
- Projektnév: VETech Digital Skills for Tomorrow's SMEs
- Projektazonosító: 2024-2-HU01-KA210-VET-000295830
- Projekttípus: KA210-VET - Kisléptékű partnerség a szakképzési szektorban
- Megvalósítási időszak: 2025. január 1. - 2026. június 30.
- Költségvetés: 60 000 €
Projektpartnerek:
- Magyarország: Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (projektvezető)
(kereskedelmi és iparkamara) - Bulgária: Personal Training EOOD
(oktatási központ) - Görögország: European Center for Social Science, Culture and Sport
(oktatás fókuszú egyesület)
Projektcélok:
- A VETech projekt célja a szakképzésben (VET: Vocational Education and Training) résztvevő diákok és tanárok digitális készségeinek fejlesztése és a kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitális átalakulásának támogatása oly módon, hogy a szakképzési szereplők digitális készségfejlesztése összhangban áll a piaci szereplők igényeivel.
- A projektpartnerek mindezt úgy kívánják megvalósítani, hogy a projekt első szakaszában felmérik a saját országuk piacának digitális igényeit és a szakképzési szektor digitális fejlettségét szekunder (tanulmányok, statisztikák, hivatalos közlemények stb.) majd primer (kérdőívek) kutatás formájában. A kutatási eredményeket összesítve és azokra alapozva - a következő lépésben - kidolgoznak egy közös eszköztárat (pl. a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségei a oktatásban, marketingben stb.). Az eszköztár relevanciáját a projekt második szakaszában tesztelik egy háromnapos szimulációs tréning keretében, amelynek alanyai szakoktatók, gyakorlati oktatók és szakképzésben résztvevő diákok lesznek. A tréning tapasztalatait figyelembe véve fog végleges formát ölteni az eszköztár.
- Minden projekteredmény (kutatási anyagok, összesített kutatási tanulmány, eszköztár, szimulációs tréning online anyagai) elérhetővé válnak a dedikált projektoldalon, amellyel célunk, hogy segítsük a vállalkozásokat az új technológiák megértésében és alkalmazásában, és támogassuk a szakképzés szereplőit abban, hogy alkalmazkodjanak - digitális készségeik fejlesztései révén - a munkaerőpiac elvárásaihoz.
- A nemzetközi együttműködés elősegíti a projektpartnerek tudásmegosztását és a három érintett országban bevált gyakorlatok átadását.
Projekttevékenységek:
- A1: Projektmenedzsment
- A2: Nemzetközi projekttalálkozók
- A3: VETech adatbázis
- A4: VETech eszköztár
- A5: VETech honlap
- A6: VETech szimulációs tréning
- A7: Kommunikációs és disszemináció
Projekt célcsoportjai:
- Szakképzésben tanuló diákok, akik versenyképes digitális készségeket szeretnének szerezni.
- Oktatók és képzők, akik korszerű és hatékony oktatási módszereket keresnek.
- Kis- és középvállalkozások, amelyek korlátozott erőforrásokkal rendelkeznek a digitális átálláshoz.
Projektesemények:
Háttérinformációk az Erasmus+ kisléptékű partnerségi pályázatokról:
Az Erasmus+ kisléptékű partnerségi pályázatok célja, hogy olyan kezdeményezéseket támogassanak, ahol partnerek közösen dolgoznak valamilyen oktatási, ifjúsági vagy szociális cél megvalósításán.
Ezen pályázati formában a kedvezményezett intézményekek/szervezetek lehetőséget kapnak arra, hogy:
- együtt dolgozzanak külföldi partnerekkel közös célokért (pl. környezeti nevelés, társadalmi befogadás, digitális készségek fejlesztése stb.),
- tapasztalatokat cseréljenek, jó gyakorlatokat ismerjenek meg más országokból,
- új módszereket próbáljanak ki a saját területükön (pl. oktatás, szakképzés, ifjúsági munka),
- építsék saját szervezetük nemzetközi kapcsolatait és szakmai tudását.
Ezek a projektek minimum 2 szervezet együttműködésével, kisebb költségvetéssel (általában 30 000 vagy 60 000 euró támogatással), rövidebb időtartammal (6–24 hónap) és egyszerűsített adminisztrációval működnek.
Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.