2025. február közepétől a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások beadhatják jelentkezésüket a Demján Sándor Tőkeprogramra, amelyet a Magyar Kereskedelemi és Iparkamara (MKIK) valósít meg a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) közreműködésével, ezáltal is biztosítva a vállalkozások megfelelő érdekképviseletét és igényeik megválaszolását.
A Demján Sándor Tőkeprogram a kormány által meghirdetett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedésének egyike.
Az MKIK a programmal nemcsak a vállalkozások rövid távú tőkefinanszírozási problémáira nyújt megoldást, hanem hosszú távú gazdasági célokat is szolgál. Ezzel a programmal a kamara célja felhívni a tőketulajdonosok figyelmét a magyarországi kkv-körre, remélve tőle a jövőbeli piaci alapú tőkebefektetések élénkülését is. Ez a program segíti a vállalkozások méretugrását, így a mikro- és kisvállalkozások közepes, illetve nagyvállalatokká válhatnak. Hozzájárul a magyar gazdaság termelékenységének növeléséhez, amely elengedhetetlen a nemzetközi versenyképesség szempontjából. Támogatja az innovációt, a digitalizációt és a fenntartható fejlődést, biztosítva a KKV-k modernizációját.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elkötelezett abban, hogy a Demján Sándor Tőkeprogram keretében a magyar vállalkozások versenyképesebbé váljanak, és ezáltal a gazdaság egészének növekedéséhez jelentősen hozzájáruljanak.
„A tudásalapú gazdaság erősítéséhez elengedhetetlen a tőke mélyebb megértése és a magyar tőke nemzetgazdasági szinten hatékonyabb használata. Ebben a folyamatban mérföldkő ez a program, mely számos KKV számára tesz elérhetővé egy új, tőkejellegű finanszírozási formát.” – mondta Dr. Balog Ádám, az MKIK vállalkozások finanszírozásáért felelős alelnöke. Hozzátette, hogy „ez a tőkepénz nem csak egy újfajta elkölthető pénzt jelent a vállalkozásoknak, hanem értékesebbé is válnak általa, mely újabb finanszírozási vagy piaci lehetőségeket nyithat meg számukra.”
A területi kamarai hálózat az MKIK összefogásával kulcsszerepet játszik a program megvalósításában, hiszen a vállalkozások igényeinek feltérképezésétől kezdve az információk terjesztésén át a jelentkezési folyamat támogatásáig minden lépésben segíti a résztvevőket. Az MKIK koordinációjával biztosítható, hogy a program hatékonyan érje el célját, és hozzájáruljon a KKV-k méretnövekedéséhez, amely a magyar gazdaság 3%-ot meghaladó növekedéséhez vezethet.
"A hazai kkv-k igényeire szabva"
CÉLOK:
A program célja, hogy ösztönözze a mikro-, kis-és középvállalkozások beruházásait, javítsa a hitelképességüket és elősegítse a növekedésüket. A Demján Sándor Tőkeprogram olyan, üzleti tervvel alátámasztott beruházásokhoz nyújt tőkeági finanszírozást, mint például:
- kapacitásbővítési célú gépek vásárlása,
- korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása,
- CRM rendszerek fejlesztése.
Iparági és technológiai prioritások:
Bár iparági fókusz nincs, kiemelt figyelmet kapnak a következő területek:
- Zöld gazdaság és fenntarthatóság
- Digitalizáció és technológiai fejlesztések
- Egészségügy, oktatás és fenntartható ipar
Felhasználási célok:
- infrastruktúra beruházás
- eszköz-gépbeszerzés
- technológiai fejlesztés
- infokommunikációs fejlesztés (pl.: automatizációt segítő szoftverek fejlesztése, Energiahatékonysági fejlesztések, E-kereskedelmi platformok kiépítése)
FINANSZÍROZÁS:
A 100 milliárd forintnyi keretösszegből egyenként 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésben részesülhetnek a cégek 5% kamattal. A tőke esetén kedvezőbbek a biztosítékok, visszafizetés pedig csak a futamidő végén, egy összegben szükséges.
- Az egy vállalkozás által igényelhető tőkeinjekció mértéke: 100–200 millió forint.
- Éves kamat: mindössze 5%, ami lényegesen alacsonyabb a piaci, 12–14%-os kamatszintnél.
- További előny: akár 0% önerővel, kezességvállalás nélkül is igényelhető.
- 1%-os jelképes alárendelt tulajdonszerzés.
A tőkealap jelképes, mindössze 1%-os tulajdonrészt szerez a támogatott vállalkozásokban, a fennmaradó 99% tulajdonosi kölcsönként áll rendelkezésre.
FUTAMIDŐ:
A beruházásokat a szerződéskötéstől számított 1 éven belül kell megvalósítani (indokolt esetben ez további 6 hónappal meghosszabbítható). 5 év a portfólió kezelés időszaka.
A bevont tőke visszafizetése csak a futamidő végén, egyösszegben történik. Évente csak az 5%-os kamatot kell megfizetni.
IGÉNYBEVEVŐK KÖRE:
Ezt a lehetőséget azok a Magyarországon bejegyzett kkv-k vehetik majd igénybe, amelyek
- árbevétele az elmúlt 2 évben átlagosan legalább 300 millió forint volt,
- legalább 2 főt foglalkoztatnak,
- legalább 2 lezárt üzleti évvel rendelkeznek és
- kft. vagy zrt. formában működnek.
INFORMÁCIÓ:
- A Demján Sándor Tőkeprogrammal kapcsolatos további információk a https://mkik.hu/tokeprogram honlapon érhetőek el.
- Kapcsolódó MKIK kommunikáció
- Demján Sándor Program