Új kereskedői kötelezettség bizonyos elektronikai termékek értékesítése esetén

2021. november 29.

Technikai hátteret nyújt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításában. Bizonyos elektronikai termékek esetén a kereskedők kötelesek átadni az adattörlő alkalmazás használatához szükséges adattörlő kódot tartalmazó címkét a fogyasztónak.

Személyes adataink védelmében a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) – nem hatósági hatáskörében – ingyenes adattörlési szolgáltatást nyújt a fogyasztóknak.
Az adattörlő alkalmazás a tartós adathordozó eszközök – például mobiltelefonok és laptopok – széles körénél teszi lehetővé az eszközön tárolt adatok biztonságos és visszavonhatatlan törlését.

Az Európai Unió adatvédelmi rendelete rögzíti a személyes adatok törléséhez való jogot, ezt segíti elő a 726/2020. (XII. 31.) számú kormányrendeletben ismertetett szolgáltatás.

A kereskedők számára 2021. november 30-áig kell elérhetővé tenni a járási hivatalokban az adattörlő alkalmazás használatához szükséges adattörlő kódot tartalmazó címkét.

A kereskedők a címkéket a tartós adathordozó eszközt vásárló fogyasztók számára ingyenesen biztosítják.
Egy címkével egyetlen tartós adathordozó eszköz adatainak egyszeri törlésére nyílik lehetőség.

Az NMHH az adattörlő alkalmazást a címkén megjelölt internetes oldalon teszi elérhetővé, valamint ott közzéteszi az adattörlő alkalmazáshoz kapcsolódó felhasználási feltételeket, és a használatához szükséges közérthető használati útmutatót.

Kereskedőknek szóló információk

A címke igénylésével, kezelésével kapcsolatban a kereskedő a székhelye vagy telephelye szerint illetékes járási hivatalhoz fordulhat.
Átvételkor a kereskedőnek igazolnia kell a kereskedelmi tevékenység végzéséről szóló jogosultságot. Ennek ellenőrzését a járási hivatalok végzik.

A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzi, hogy a kereskedő a címkét a fogyasztónak szabályosan adta-e át, a rendelkezések betartásával vezeti-e a nyilvántartást, hogyan tárolja a címkéket és kezeli a sérült vagy használhatatlan darabokat.

A kereskedő a 726/2020. (XII. 31.) számú kormányrendelet 8. § szerint köteles a címkét a fogyasztónak biztosítani.

A címkékkel kapcsolatban a kereskedő a járási hivatal felé rendszeres adatszolgáltatást (minden hónap 5. napjáig) köteles teljesíteni.

A járási hivatalok 2021. november 30. napjáig gondoskodnak a címkék kereskedők részére való átadásának megkezdéséről.
Az NMHH a fogyasztók számára az adattörlést lehetővé tevő szolgáltatás elérhetőségét 2021. december 1. napjától biztosítja.

Az érintett tevékenységek köre:

Társas vállalkozás esetén:

47.41 – Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme

47.91 – Csomagküldő, internetes kiskereskedelem

47.79 – Használtcikk bolti kiskereskedelme

47.42 Telekommunikációs termék kiskereskedelme

Egyéni vállalkozás esetén:

474101 - Számítógép, periféria, szoftver kiskereskedelme

477906 - Használtiparcikk-kiskereskedelem

479102 - Csomagküldő, internetes kiskereskedelem

474201 - Telekommunikációs termék kiskereskedelme

Az érintett termékek köre vámtarifaszám alapján >>

Figyelem!
A tevékenységi körök olyan termékeket is tartalmazhatnak, amelyekre nem irányadó a jogszabály, ezért a tevékenységi körök és az érintett termékek köre vámtarifaszám szerint /fenti link/ együtt értelmezendő!

Egyéb információk:

A tartós adathordozó eszközök köre >>

Gyakori kérdések (kereskedők részére) >>

Veszprém megyei járási hivatalok elérhetőségei >>

Források: https://kormany.hu, https://nmhh.hu/veglegestorles

A fenti információ nem minősül hatósági állásfoglalásnak, jogi iránymutatásnak.
A tájékoztatás, illetve felvilágosítás a kamara, mint köztestület szakmai álláspontját tükrözi, amely egy esetleges jogvita esetén az eljáró bíróságot nem köti.