Október 7-én a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium közreműködésével tájékoztatót szervezett a helyi vállalkozások részére. Az "Innováció a KKV szektorban" című esemény célja a kutatás-fejlesztés és innováció területén elérhető források bemutatása, valamint a jó gyakorlatok megosztása volt.
A rendezvényt dr. Simon Attila, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte, hogy a magyar vállalkozói innovációs kapacitás nemzetközi összehasonlításban fejlesztésre szorul, és a hosszú távú versenyképesség megőrzéséhez, javításához elengedhetetlen az innovációs és K+F folyamatok előtérbe helyezése.
Dr. Simon Attila (VKIK)
Bódis László (KIM)
Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára áttekintést adott a magyarországi KFI helyzetről. Bódis László előadásában kiemelte, hogy az európai és magyar gazdaság versenyképességének növelése érdekében elengedhetetlen az innováció. Az előadásban részletezte a GINOP Plusz pályázati lehetőségeket, a magyar tulajdonú vállalatok alacsony részesedését a GDP-ben, valamint az innovatív vállalkozások fontosságát. Különös figyelmet kapott a kutatás-fejlesztés növekvő finanszírozása és a magyar innovációs stratégia, amely 2040-re a világ top 10 ország közé szeretné emelni Magyarországot.
Ezt követően Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgatója ismertette a GINOP Plusz KFI pályázati lehetőségeit. A főigazgató bemutatta a GINOP Plusz 2024-es vállalkozásfejlesztési és kutatás-fejlesztési pályázati felhívásait. Kiemelte, hogy a program fő célja a KKV-k versenyképességének növelése, különös figyelmet fordítva a technológiai korszerűsítésekre és a zöld, digitális fejlesztésekre. A pályázatok középpontjában az innováció áll, beleértve a folyamat- és üzleti modell innovációkat. 2024-ben számos új pályázati lehetőség nyílik meg, amelyek támogatják a KKV-k technológiai fejlődését, valamint a munkahelyi képzéseket és a szakképzési programokat.
A Nemzeti Innovációs Ügynökség képviseletében Oláh István beszélt a kis- és középvállalkozások és start-upok számára nyújtott szolgáltatásokról: többek között szót ejtett az innovációs tanácsadást, a projektfejlesztési szolgáltatást, a KFI szakvélemény edukációs programot, valamint az innovációs tréningeket, amelyek a vállalkozások innovációs képességeit hivatottak fejleszteni. Kiemelte a nemzetközi piacra lépés támogatását, a mentorálást és az interaktív workshopokat, amelyek célja a versenyképesség növelése mellett a legmodernebb technológiák alkalmazásának elősegítése.
Birkner Zoltán, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke dr. Fehérvölgyi Beátával, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának dékánjával mutatta be a szövetség regionális hálózatát és a Területi Innovációs Platform (TIP) szolgáltatásait. Kitértek az innovációs gazdaságélénkítő feladatokra, többek között a Magyar Innovációs Nagydíjra, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára, továbbá a Pannon Egyetem szerepére a Közép-dunántúli Területi Innovációs Platform működtetésében. A Szövetség a TIP-ekkel ösztönzi a vállalkozások és más innovációs szereplők közötti együttműködést,így alakítva ki a nemzeti innovációpolitika regionális bázisait.
Birkner Zoltán (MISZ)
Herbály István (MKIK IK)
A nap zárásaként Herbály István, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Innovációs Kollégiumának elnöke a KKV-k gyakorlati innovációs tapasztalatait osztotta meg. Bemutatta az MKIK Vállalkozásfejlesztési Programjának innovációs alprojektjét, amely a faipar, logisztika, műanyagipar, vegyipar, élelmiszeripar, építőipar, ICT, könnyűipar, biotechnológia, elektronika, gépipar ágazatokat érinti. A projekt keretében azonosították az innovációüs gátló tényezőket és a lehetséges megoldásokat, pl.: ERP, AI, digitalizáció, automatizálás.
Az eseményen értékes információkat kaptak a résztvevők a KFI területén elérhető forrásokról és szolgáltatásokról, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a vállalkozások versenyképességének növeléséhez.
A rendezvény Magyarország Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara "Szövetségben a Vállalkozókkal" című megállapodásához kapcsolódóan, a Vállalkozásfejlesztési Projekt keretében valósult meg.
Az eseményen bemutatott előadásanyagok az alábbiakban letölthetők:
Galéria: