HR szakmai Nap a győri kamaránál és a MELECS vállalatnál

2024. május 23.

A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara együttműködésben a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával üzemlátogatással egybekötött szakmai napot szervezett HR szakemberek és cégvezetők részére.

Fotó: Mezősi Kristóf / MELECS

A szakmai napot a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál tartott HR Workshop nyitotta meg.

Tompa Krisztián a GYMSKIK titkára köszöntötte a résztvevőket. Bevezetőjében elmondta, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyében is nagy gondot okoz a munkaerőhiány, illetve a munkaerő megtartása, amelyet a határ közelsége is nehezít. Meggyőződése, hogy a vállalkozások versenyképességének feltétele a megfelelő munkaerő és az innovációs képesség.

Pató Gáborné Dr. habil Szűcs Beáta egyetemi docens, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Humán Szakemberek Klubjának elnöke megköszönte a konzultációs lehetőséget, hiszen a klub alapvető célja a jó gyakorlatok megismerése és a benchmarking. Fontosnak tartja a HR terület fejlődésének nyomon követését is, valamint az új ismeretek hatékony alkalmazását.

Kompetencia-krízis és az AI kapcsolata: kihívások és lehetőségek a munkaerőpiacon c. előadásában arról beszélt, hogy melyek azok a legnagyobb kihívások, amelyek meghatározzák a HR feladatait a jövőben, mire és hogyan lehet reagálni a több krízissel és válsággal küzdő világunkban.

A VUCA világában kulcsszavak a változás, a rugalmasság a különböző nézőpontok között, összetettség-együttműködés, agilitás- gyors és hatékony kommunikáció. Kompetenciacserélődésről kell beszélni, ami azt jelenti, hogy bizonyos kompetenciák felértékelődtek, bizonyos kompetenciák jelentősége pedig csökkent, alkalmazkodva a változásokhoz.

Mára a HR terület nagy változáson ment keresztül, komplexen, stratégiában gondolkozva kell a humán erőforrás menedzsmenttel foglalkozni.

Bizonyos emberi képességek, mint a kreativitás, kritikus gondolkodás, együttérzés és az együttműködési képesség fontossága erősödött.

A HR-nek számtalan kihívással kell szembesülnie ilyen pl. a karrier sokk, a külföldi munkavállalók beillesztése, a Workation fogalma, az Ipar 4.0 és 5.0 jelenség, a z, alfa és béta generáció kérdése, a Green HRM fontossága, illetve az egyik legérdekesebb az MI fejlődése.

Az AI kapcsán jelenleg számtalan a szabályozatlan kérdés, pl. az etikai, adatvédelmi szabályok nem elég tiszták és átláthatóak.

Fotó: Mezősi Kristóf / MELECS

Kissné Sághegyi Katalin a MELECS EWS GmbH Magyarországi Fióktelepének HR vezetője az AI támogatta hatékonyabb HR erőforrás menedzsmentről tartott előadást.

Kiemelte, hogy kompetencia krízis alakult ki, nincsen megfelelő képesített munkavállaló. pl. az elektronikai technikusok eltűntek, ezért a kevésbé képzett munkaerőt próbálják meg integrálni a szervezetbe. A távol-keleti munkavállalók alkalmazása átmeneti megoldást jelenthet, pozitívak a tapasztalataik, mert jól képzettek, motiváltak és alkalmazkodóak.

Véleménye szerint az AI alkalmazásán mindenkinek el kell gondolkoznia, a jövőben már nem lehet megkerülni. Úgy látja a szervezetfejlesztésben, a hatékonyabb erőforrás menedzsmentben, ezáltal a versenyképesség növelésében fog jelentős szerepet játszani. Üzleti szempontból az AI jelenlegi legnagyobb előnye az adatelemzés, hiszen nagyon gyorsan tud információt szolgáltatni, ezzel időt és energiát takarítunk meg. Adatalapú döntéshozatal nélkül pedig nem működhetnek a vállalkozások.

A jövő számtalan lehetőséget tartogat a mesterséges intelligencia alkalmazásában, a HR-t  általánosságban az alábbi területeken tudja támogatni:

HR optimalizáció, HR operatív folyamatok és termelési folyamatok automatizálása, adminisztratív folyamatok automatizálása, munkavállalói élmény növelése, stratégiai döntéshozatal támogatása.

Konkrétabban megjelölte azokat a tevékenységeket, amelyet a jövőben az AI segítségével fognak végezni:

Automatizált jelöltkeresés, képesség és készség alapú szűrés, toborzási marketing optimalizálás, interjúk és tesztek, tartalomgyártás, teljestményértékelés, fejlesztés, képzés, személyre szabott fejlődési tervek.

Ezen túlmenően a munkavállalói elköteleződés, megtartás, prediktív analitika, proaktív elkötelezettségi programok és átfogó szervezeti kommunikáció terén is nagy előrelépésre lehet számítani.

Visszautalva az előző előadásra felhívta a figyelmet az adatvédelem, adatbiztonság kérdésére, az emberi tényező fontosságára, a technológiai infrastruktra fejlesztésére, illetve az etikai kérdések megoldására.

Fotó: Mezősi Kristóf / MELECS

A MELECS győri telephelyének látogatásán Tóvizi Szilveszter ügyvezető köszöntötte a jelenlévőket, majd Kissné Sághegyi Katalin HR vezető mutatta be a vállalatot.

A globális szintéren működő MELECS vállalat 2010-ben kezdte meg tevékenységét Győrben.

A kisalföldi telephelyen 6000 m2 termelőterületen jelenleg közel 600 fő dolgozik. A társaság főbb termékeit az elektronikai vezérlőpanelek adják, amelyek jellemzően az autóipar, háztartásgépipar részére készülnek. Alkalmazott technológiáik: kézi és automata beültetés, robotcellás megmunkálás.

A társaság kiemelt figyelmet fordít az ESG, a fenntarthatóság és a zöldenergia aspektusaira.

A MELECS számos szakmai díjat tudhat magáénak: Családbarát munkahely, HRBEST bronzfokozat, Kisalföld Prezstízs Díj, Az Év Innovatív HR-vezetője Díj stb.

A rendezvény Magyarország Kormánya és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara "Szövetségben a Vállalkozókkal" című megállapodásához kapcsolódóan, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara VF/44/5/2023_VKIK számú támogatási szerződése keretében valósult meg.

Fotók: Mezősi Kristóf / MELECS

• 2024-05-22 - GYMSKIK/MELECS, Győr