A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara dr. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter közreműködésével nagyvállalati fórumot szervezett Veszprémben, ahol a vállalati képviselők és a döntéshozók közötti kapcsolat erősítése mellett a gazdasági igények közvetítése állt a középpontban.
fotó: Burger Zsolt
A fórum elején a dr. Simon Attila kamarai elnök köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva, hogy a kamara stratégiai célja a vállalkozások és a kormányzat közötti hídképző, közvetítő szerep erősítése, többek között különféle miniszteri, ágazati, hatósági konzultációk és konferenciák keretében is.
Ezt követően dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter ismertette hazánk, a Közép-dunántúli régió, valamint Veszprém vármegye gazdasági, demográfiai és oktatási jellemzőit, kiemelve a területfejlesztési célokat és irányokat. A gazdasági kitekintést követően a vállalati képviselők fogalmazták meg a működésükkel, környezetükkel kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat.
A vállalati szereplők észrevételei elsőként az adminisztrációs terhek csökkentésére és a pályázati folyamatok egyszerűsítésére összpontosítottak. Különösen a NIS2-es szabályozások miatt merültek fel aggodalmak, amelyek sok esetben a vállalatok hatékony működését nehezítik. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a túlszabályozás sok esetben hátrányosan érinti a hazai és külföldi tulajdonú cégeket. Emellett a minimálbér emelésével kapcsolatos javaslatok és a járulékcsökkentés igényei is napirendre kerültek. A fórumon elhangzott, hogy a tervezett kötelező béremelések komoly hatással lehetnek a versenyképességre.
fotó: Burger Zsolt
A munkaerőpiac helyzete, a célzott munkahelyi képzések rendszere és a külföldi munkaerő bevonásának lehetőségei is kiemelt témák voltak. A résztvevők jelezték, hogy a képzettséggel rendelkező külföldi munkaerő esetén érdemes lenne megnövelni a foglalkoztatási időszakot (jelenleg 2+1 év). A miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi szabályozások fenntartása mellett a külföldi munkaerővel kapcsolatos észrevételek alapján finomításokra lehet szükség egyes ágazatokban.
Összességében a fórum a vállalatok és a döntéshozók közötti párbeszédet erősítette. A cégvezetők egyetértettek abban, hogy a jövőben elengedhetetlen a folyamatos kommunikáció és együttműködés. A miniszter pedig ígéretett tett arra, hogy a vállalkozások által megfogalmazott igényeket közvetlenül továbbítja az illetékes kormányzati szervek felé.
Fotók: Burger Zsolt