A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 2024 szeptemberében gazdasági igényfelmérést indított, amelynek célja a helyi kkv-k és nagyvállalkozások gazdasági, szakképzési, munkaerőpiaci és gazdaságpolitikai igényeinek és javaslatainak gyors felmérése volt. Összefoglaló >>
A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara számára kiemelten fontos a helyi vállalkozások gazdasági helyzetének és szakmai kompetenciáinak megismerése, valamint a kamarával szembeni elvárások feltérképezése. Ennek érdekében a kamara kiemelt figyelmet fordít a gazdasági döntéselőkészítésben betöltött érdekérvényesítő szerep erősítésére, valamint a szolgáltatások folyamatos fejlesztésére és bővítésére.
A teljes elemzés ide kattintva érhető el
Összefoglaló:
- A kamarai vállalkozói igényfelmérésben a válaszadók 78%-a mikro-, 14%-a kis-, 6%-a közepes, 2%-a pedig nagyvállalkozás volt.
- A válaszadók a növekvő adóterheket és a megemelt közműdíjakat a legmeghatározóbb kihívásként értékelték. A környezeti kiszámíthatatlanságot, a megrendelések csökkenését, a változó jogszabályi környezetet és a forráshiányt közepesen befolyásoló kihívásként kezelik.
- A mikro- és kisvállalkozások kapacitás-kihasználtsága 2023-ban átlagosan 80%-os volt, majd 2024 első hat hónapjában mindez 72%-ra csökkent.
- A vállalkozások 44%-ánál nem jelentkezik igény a képzettséggel rendelkező munkaerő tekintetében. 52%-nál 1-9 fős munkaerőhiány mutatkozik, míg összesen 3% tervez 10-20 fő szakképzett munkaerő felvételével. A legkeresettebb szakmák: villanyszerelő, gépészmérnök, kőműves, felszolgáló stb.
- A megkérdezettek 38%-a eszközfejlesztést, 37%-a digitalizációs korszerűsítést tervez, 31% üzleti partnerkereséssel bővítené piacát. A cégek technológia- és ingatlanfejlesztést célzó pályázati támogatásokat várják.
- A leginkább igényelt kamarai képzések a marketing, pénzügy, informatika területeket célozzák.
- Legnagyobb igény a finanszírozási, adózási, üzletiviteli és jogi tanácsadási szolgáltatások iránt mutatkozik.
- A vállalkozások az erősebb érdekérvényesítést, az adómérsékléssel és a pályázati támogatások megjelenésével kapcsolatos lobbitevékenységet, az energiaközösségek létrehozását és a folyamatos kommunikációt várják el leginkább a kamarától.
A teljes elemzés ide kattintva érhető el
A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a működésével kapcsolatban megfogalmazott javaslatok alapján folyamatosan továbbfejleszti és alakítja tevékenységeit, szolgáltatásait. Örömünkre szolgál, hogy a javaslatok többsége már eddig is megjelent a kamarai szolgáltatásaink között és összhangban van a kitűzött szakmai céljainkkal.
Köszönjük a felmérésben résztvevő vállalkozók közreműködését!
További kérdése, javaslata, ötlete van? Írjon nekünk!