Uniós finanszírozási programok

2019. július 31.

Az EU különböző finanszírozási programokat működtet. Az, hogy adott vállalkozásnak melyikre érdemes jelentkeznie, függ magától a vállalkozástól és az adott projekt jellegétől. A finanszírozási programok két típusa a közvetlen és a közvetett finanszírozás.

Közvetlen finanszírozás:

A közvetlen finanszírozás keretében maguk az uniós intézmények döntenek a rendelkezésre álló pénzforrások elosztásáról. Két finanszírozástípus létezik: támogatások és szerződések. Az Európai Bizottság által kezelt támogatásokat és szerződéseket a „Finanszírozási lehetőségek és közbeszerzési felhívások" portálon lehet megpályázni.

Támogatások:

Támogatás az uniós szakpolitikákkal kapcsolatos konkrét projektek megvalósítására ítélhető oda. A támogatás odaítélésére rendszerint pályázati felhívás közzététele után kerül sor.

Kik élhetnek ezzel a lehetőséggel?

Olyan vállalatok vagy szervezetek (vállalkozói szövetségek, üzleti szolgáltatók, tanácsadók stb.) pályázhatnak támogatásra, amelyek uniós célokat előmozdító projektet működtetnek vagy elősegítik egy uniós program/szakpolitika végrehajtását.

Szerződések:

Az EU intézményei szerződéseket kötnek a működésükhöz szükséges szolgáltatások és áruk beszerzésére, valamint ilyen célú építési beruházások megvalósítására. Példaként említhetők a következő tevékenységek: tanulmányok készítése, képzés, illetve konferenciaszervezés biztosítása, informatikai termékek beszerzése.

Közvetett finanszírozás:

A közvetett finanszírozás során a tagállami és a regionális hatóságok döntenek a pénzforrások felhasználásáról. A közvetett finanszírozási eszközök az uniós költségvetés kb. 80%-át teszik ki. Az EU ezeket a pénzforrásokat az európai strukturális és beruházási alapok révén öt nagy alap segítségével bocsátja a kedvezményezettek rendelkezésére.

Ezekről az alapokról van szó:

Ide kattintva olvashatók a részletek.