Ajkai Ezermester vetélkedő

2024. február 26.

A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával február 21-én immár kilencedik alkalommal került megrendezésre az Ezermester vetélkedő az Ajkai Eötvös Loránd - Kossuth Lajos Általános Iskolában.

A verseny lehetőséget teremtett a kéziszerszámok használatát jól ismerő, tervrajzokon magabiztosan tájékozódni tudó tanulóknak arra, hogy összemérjék gyakorlati tudásukat.

A programon kétfős csapatok vettek részt  a Szentgáli Lőrincze Lajos Általános Iskolából, az Ajkai Eötvös Loránd-Kossuth Lajos Általános Iskolából, a Halimbai Dr. Szalai Miklós Általános Iskolából, a Nyirádi Erzsébet Királyné Általános Iskolából és a Magyarpolányi Kerek Nap Német Nemzetiségi és Művészeti Általános Iskolából.

A verseny előtt néhány héttel a résztvevők előzetes feladatot kaptak, egy mini ventilátort kellett összeállítani, ami jó alkalom volt arra, hogy olyan tapasztalatokra tegyenek szert a gyerekek, amelyeket a megmérettetés során is kamatoztatni tudtak.

A modellek elkészítéséhez szükséges anyagokat, csakúgy, mint a verseny végén átadott díjakat és ajándékokat a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Pápai Tankerületi Központ anyagi támogatásával szerezték be a szervezők.

A vetélkedőn a tanulók egy propelleres járművet építettek a rendelkezésre álló bő másfél óra alatt. A versenyzőknek előre az asztalokra készítették a tervrajzot, leírást, anyagokat, valamint a fa- és fém megmunkáló szerszámokat a gördülékenyebb munka érdekében. A mintadarab gyártási lépéseit lefényképezték és levetítették a gyerekeknek, hasznos tanácsokkal ellátva őket. Az értékelést -sorszám húzással titkosítva- előre kidolgozott szempontok alapján Eszlingerné Jutasi Ildikó és Kundermann Róbert nyugdíjas technikatanárok végezték. A bírálat során pontozták a fa alkatrészek darabolását, pontos méretét, ívek lekerekítését, a furatok mérési pontosságát, ragasztást, a fém alkatrészeket, motor bekötést, jó forgásirány, és természetesen a működőképességet.

Minden tanuló munkáját emléklappal, ajándékokkal díjazták a Kamara és az Innovációs munkaközösség jóvoltából. A versenyt az Ajkai Eötvös Loránd-Kossuth Lajos Általános Iskola két tanulója nyerte, Hamar Belián és Ravasz Olivér személyében, 59 ponttal a 60-ból. Őket másodikként a halimbai csapata követte, Rosta Levente és Szigeti Zsombor személyében 54 ponttal. Harmadik helyen, 52 ponttal Rádli Péter és Jánosi Máté végzett szintén az Ajkai Eötvös – Kossuth Általános Iskolából. Ezúton gratulálunk az elért eredményekhez!

A program az NFA-KA-KIM-6/2023/TK/22 közreműködői szerződés keretében valósult meg.