TÁJÉKOZTATÓ
a kiterjesztett gyártói felelősség rendszeréről
Háttér, előzmények:
Az Európai Unió hulladékpolitikájának alapvetése, hogy az egyes termékek életciklusa végén szükséges hulladékkezelési, (újra-használat, hasznosítás, ártalmatlantás) költségeit a gyártók, termelők fizessék meg. Ezt hívjuk kiterjesztett gyártói felelősségnek (angolul: extended producers responsibility, a továbbiakban EPR). Az Európai Unió többek között ettől az intézkedéscsomagtól várja a körforgásos gazdaság koncepciójának megvalósulását.
A körforgásos gazdaság lényege, hogy minél kevesebb termék váljék hulladékká, a képződő hulladékot pedig hasznosítsuk újra nyersanyagként minél nagyobb mértékben. A rendszer egyik sarokpontja, hogy a szennyező többet fizessen: a gyártók viselik a pénzügyi felelősséget a teljes termékéletciklus alatt keletkező hulladék kezeléséért, az ún. EPR-díj megfizetése révén.
Az EPR rendszer tehát olyan szakpolitikai eszköz, amely a gyártó pénzügyi és/vagy működési felelősségét kiterjeszti a termékre a fogyasztás utáni szakasz (a hulladék) kezelésére is. Ebben a rendszerben a gyártóknak, illetve az adott termék első belföldi forgalmazójának kell viselnie az úgynevezett körforgásos termékekből keletkező hulladék begyűjtésének, ártalmatlanításának a költségeit. Az EPR rendszer célja, hogy ösztönözze a termelőket a termékek környezetbarát tervezésére, a hulladék minimalizálására, a hulladék újrahasznosítására, vagy megfelelő kezelésére.
2024 végéig az uniós országoknak biztosítaniuk kell a gyártói felelősségvállalási rendszerek minden csomagolásra történő kiterjedését.
Irányelvi szabályozás:
Az EU 2018/852. számú irányelv a korábbi szabályozás átfogó módosítását jelenti, és célként írja elő, hogy 2025. december 31-ig az összes csomagolási hulladék legalább 65%-át, 2030-ig 70%-át újra kell hasznosítani. Az újrahasznosítási célok anyagonként a következő mértékek szerint alakulnak.
Újrahasznosítási célszázalékok anyagonként a 2018/852. Irányelv alapján
anyag megnevezése: | újrahasznosítás 2025-ig: | újrahasznosítás 2030-ig: |
műanyag | 50% | 55% |
fa | 25% | 30% |
vasfémek | 70% | 80% |
alumínium | 50% | 60% |
üveg | 70% | 75% |
papír és karton | 75% | 85% |
Hazai szabályozás:
2023. július 1-től Magyarországon is a gyártók, termelők a felelősek egyes termékek körforgásos hulladékkezelésének költségéért. A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (Hulladék tv.) és a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet, a továbbiakban „Rendelet”) szerint kötelezettje a szigorú díjfizetési szabályoknak
- a körforgásos termék gyártója vagy
- ha a terméket nem Magyarország területén állítják elő, az, aki a terméket gazdasági tevékenysége körében Magyarországon elsőként forgalomba hozza.
2023. július 1-től a következő körforgásos termékek gyártóira vonatkozik regisztrációs és díjfizetési kötelezettség:
- csomagolások
- egyes egyszer használatos műanyag termékek
- elektromos és elektronikus berendezések
- elemek és akkumulátorok
- gépjárművek
- gumiabroncs,
- reklámhordozó és irodai papír
- sütőolaj és -zsír
- textiltermékek
- fából készült bútorok
A gyártók teendői:
- A gyártó a felelős a hulladék kezelésének megszervezéséért, de e kötelezettségét – néhány kivételtől eltekintve - a jogszabályok szerint kijelölt koncessziós szolgáltató (a MOHU) útján teljesíti;
- A gyártónak a kapcsolat kialakítása érdekében regisztrálnia kell a MOHU Partner Portálján és meg kell adnia a Rendelet 3. mellékletében meghatározott adatokat;
- A gyártónak egyéb adatszolgáltatási kötelezettsége van jogszabályi előírás vagy a koncessziós társaság kérése alapján;
- A gyártónak kötelessége megfizetni a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat. Nem kell azonban kiterjesztett gyártói felelősségi díjat fizetnie a gyártónak azon kötelezően visszaváltási díjas termékek után, amelyekre nézve a visszaváltási díj megállapításának és alkalmazásának, valamint a visszaváltási díjas termék forgalomba hozatalának részletes szabályairól szóló rendelet szerinti díjfizetési kötelezettség áll fenn
A díjfizetés:
A díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi első forgalomba hozatalával keletkezik. A Rendelet szerint forgalomba hozatalnak minősül a körforgásos termék tulajdonjogának
- első belföldi ingyenes vagy visszterhes átruházása vagy külföldről elektronikus kereskedelmi szolgáltatásként belföldre, háztartások vagy egyéb felhasználók részére történő átruházása, ideértve a tulajdonjog más termék tartozékaként vagy alkotórészeként való átruházását is.
- a saját célú felhasználás vagy
- az általános forgalmi adóról szóló törvény szerinti adóraktárból vagy a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény szerinti termékdíj raktárból a termék belföldre történő kitárolása,
- a belföldi előállítású reklámhordozó papír esetében a nyomdai szolgáltatás teljesítése (nyomtatás és a termék átadása).
A díj mértékét a hulladékgazdálkodásért felelős miniszter rendeletben határozza meg évente. A díj jellemzően tételes, egységre vetített díj, de pl. a borászati termék üvegcsomagolásának gyártója díjátalány-fizetésre jogosult. A gyártó a díjat negyedévente, a koncessziós társaság által kiállított számla alapján, a számla kézhezvételétől számított 15 napon belül fizeti meg a koncessziós társaság részére.
Nem kell ugyanakkor a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat megfizetni, ha a fizetésre kötelezett gyártó vevője nyilatkozik arról, hogy a megvásárolt körforgásos termék legalább hatvan százaléka önállóan vagy más termék alkotórészeként, tartozékaként igazoltan külföldre kiszállításra kerül.
Szankciók:
A fenti kötelezettségek teljesítését a hulladékgazdálkodási hatóság ellenőrzi. E körben hulladékgazdálkodási bírságot szabhat ki, és amennyiben a bírságot a gyártó nem fizeti meg, úgy a hatóság a körforgásos termék forgalomba hozatalát felfüggesztheti.
Vonatkozó jogszabályok:
- EU 2018/852. számú irányelv: https://eur-lex.europa.eu/eli/dir/2018/852/oj/hun
- Hulladék tv.: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200185.tv
- Rendelet: https://njt.hu/jogszabaly/2023-80-20-22