Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke tájékoztatta az MTI-t a hivatal 2026-os ellenőrzési terve kapcsán.

A NAV 2026-ban tovább növeli a kockázatelemzésen alapuló, célzott ellenőrzések arányát.
A NAV a 2025. év folyamán 123 ezer ellenőrzést hajtott végre. 9 ezer támogató eljárás és 21 ezer támogató jellegű ellenőrzést követően a jogkövetési hajlandóság ösztönzése mellett kifizetődő is volt, mivel az adózók - az önellenőrzéseik révén - mintegy 60 milliárd forintnyi adót "vallottak be" - összegezte az eredményeket az elnök.
A NAV a 2026-os ellenőrzési terv összeállításakor három tényezőt vett figyelembe:
-
az elmúlt év ellenőrzési tapasztalatait,
-
a kockázatelemzési és adattudományi elemzéseket, illetve
-
a NAV bűnügyi szakterületének csalárd tevékenységekre, fertőzött ágazatokra vonatkozó információit.
"Az online számla adatok, az online pénztárgépek adatai, az eKÁER, az ágazati adatszolgáltatások, a nemzetközi pénzügyi információcsere és számos más rendszer adatait együttesen elemezzük, mesterséges intelligenciával támogatva."
Így a NAV képes arra, hogy már akár a számla kiállításakor kiszűrje a kockázatos mutatókkal rendelkező cégeket, amelyeknek például alig van munkavállalójuk, nincs gépparkjuk, az üzlet- vagy raktárhelységük csak papíron létezik. Idén ezek a csalárd cégek már a bevallás benyújtását megelőzően is számíthatnak revizori vizsgálatra - szögezte le az elnök.
Az együttműködő adózók támogatja, ugyanakkor a szándékos jogsértések esetén a hivatal gyors és célzott adó- és vámellenőrzésekkel lép fel.
A 2025. évben ellenőrzésre, adóügyi intézkedésre számíthatnak:
-
évek óta tagi kölcsönből működő cégek,
-
a levonható áfájukat évek óta görgetők,
-
a nagy forgalmat alkalmazott nélkül bonyolítók
-
a rendezvényszervezők,
-
a futárcégek,
-
az e-kereskedelmi platformok, valamint
-
a bevételüket eltitkoló influenszerek.
-
Kiemelt figyelem irányul az építőiparra, az autó- és alkatrész-kereskedelemre, az informatikai termékek piacára, az online értékesítésre és a jövedéki termékek forgalmára, a nagy adóteljesítményű vállalkozásoknál pedig ágazatspecifikus, a transzferárazásra is fókuszáló vizsgálatok várhatók.
A 2026-os ellenőrzési terv a NAV honlapján érhető el.