Az ifjúság európai éve: nőtt a fiatalok társadalmi szerepvállalása

2022. május 06.

Az ifjúságról és a demokráciáról szóló Eurobarométer szerint a fiatalok egyre nagyobb szerepet vállalnak: napjainkban a fiatalok többsége (58%) aktív azokban a közösségekben, amelyekben él, és az elmúlt 12 hónapban részt vett egy vagy több ifjúsági szervezetben.

Ez a legutóbbi, 2019. évi Eurobarométer felméréshez képest 17 százalékpontos növekedést jelent. Emellett az ifjúság 2022-es európai évével kapcsolatban a fiatalok leggyakrabban megnevezett elvárása az, hogy a politikai döntéshozók hallgassák meg, hogy mire van szükségük, és aszerint cselekedjenek, valamint támogassák a fiatalok személyes, társadalmi és szakmai fejlődését (72%).

A Bizottság május 6-án útjára indított egy új online eszközt is, az „Adj hangot az elképzeléseidnek” platformot, hogy megkönnyítse az európai fiatalok számára véleményük kifejezését. Emellett az ifjúság évének keretében a biztosi testület tagjai és a fiatalok között is szakpolitikai párbeszédekre kerül sor. A fiatalok egyedülálló lehetőséget kapnak arra, hogy közvetlenül kapcsolatba léphessenek a döntéshozókkal, és minden szakpolitikai területen ismertethessék elképzeléseiket és ötleteiket.

Háttér-információk

Az „Ifjúság és demokrácia az ifjúság európai évében” című 502. sz. Eurobarométer gyorsfelmérést 2022. február 22. és március 4. között végezték a Bizottság megbízásából. A célközönséget a 15–30 éves fiatalok alkották. A mintavétel reprezentatív volt, a 27 tagállamban összesen 26 178 fiatal került be a mintába. A felméréshez számítógéppel támogatott online interjúkat (CAWI) végeztek.

A teljes cikk ide olvasható.

Forrás: ec.europa.eu