2022-től hatályba lép az üvegkapu rendelet, amely az építőipari foglalkoztatás fehérítését szolgálja: a 2022. január 1. után induló építkezéseken az építőipari cégeknek naprakészen kell rögzíteni és nyilvántartani az építési területre belépők (foglalkoztatottak, alvállalkozók) adatait.
2022 január 1-ével lép életbe az úgynevezett üvegkapu rendelet, mely a 700 millió forint becsült értékű építési beruházással összefüggő építési kivitelezési tevékenységek átláthatóbbá tételét célozza. A rendelkezés szerint a törvény hatályba lépését követően induló építési-beruházási célú közbeszerzési eljárásokban az építőipari cégeknek folyamatos nyilvántartásban kell vezetnie az építkezés területére belépő foglalkoztatottak és alvállalkozók ki- és belépési adatait.
Az Üvegkapu használatát megelőzően – kormányrendeletben meghatározottak szerint – valamennyi foglalkoztató köteles a rendszerben regisztrálni, és a regisztrációját szükség szerint frissíteni. Az adatgyűjtésnek köszönhetően valós idejű információk állnak majd rendelkezésre arról, hogy egy adott építési területen éppen hányan és kik dolgoznak, milyen adó- és járulékfizetéssel párosulva.
A Nemzeti Építőipari Felügyeleti és Adatszolgáltató Rendszer (Üvegkapu) célja:
- a jogszerű építőipari foglalkoztatás előmozdítása,
- az építőipari szerződéses kapcsolatok nyomon követése,
- a rendszerbe kerülő adatok elemzési lehetőségének megteremtése, a személyes adatok megismerésének lehetőségét kizáró módon.
Az adóhatóság az „üvegkapus” adatokat összeveti az egyéb adatszolgáltatásokból rendelkezésre álló információkkal. Megvalósul egy keresztellenőrzés az üvegkapu rendszerben, és az így előszűrt, problémás vállalkozásoknál mindenképp ellenőrzéseket fognak végezni.
A Kormány az Üvegkapu rendszer üzemeltetőjeként a DATRAK Digitális Adattranzakciós Központ Kft.-t jelölte ki, tárhelyszolgáltatójaként pedig a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft.-t.
Forrás: portfolio.hu