A humán erőforrás menedzsment aktuális feladataira fókuszált a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara Humán Klubjának szervezésében lezajlott HR Workshop.
A rendezvény résztvevőit Pató Gáborné Dr. habil Szűcs Beáta a Veszprém Vármegyei Humán Szakemberek Klubjának elnöke köszöntötte, majd Maczkó-Dörnyei Nóra szervezetfejlesztési OD tanácsadó, vállalati tréner tartott előadást a Befogadó vállalati kultúráról.
Az előadó szerint az elmúlt évek kutatásai alapján a szervezetpszichológia nagy változáson ment keresztül. A befelé irányuló szemléletmód megváltozásával a szervezet sokkal közelebb kerül a vágyott célhoz, magas teljesítményű, elkötelezett, fejlődő munkavállalókra számíthat. Érdemes megvizsgálni jelenleg hol tartunk, kifelé vagy befelé irányuló szemléletmód jellemzi a szervezetet, az Arbringer kutatás segíthet ennek eldöntésében.
Hamrák Viktor a Trenkwalder Recruitment Kft. szolgáltatási igazgatója a dolgozói jóllét növelésének lehetőségeiről, a megtartás, beillesztés módszereiről beszélt. Kiemelte, hogy a különböző beosztású munkavállalókat különbözőképpen lehet motiválni.
A dolgozói jóllét megteremtésének és a motivációnak elengedhetetlen részét képezik a képzések, tréningek, az egészségmegőrző programok, de ugyanennyire fontos a tulajdonosi szemlélet változás is, amely a munkavállalót érdekeltté teszi különböző jutalékokkal, bónuszokkal, premizálási programokkal.
A fiatalabb gerenációt rendkívül jól lehet ösztönözni, ha a cég a fenntarthatóság és a társadalmi felelősségvállalás irányába is tesz lépéseket. Nem elhanyagolható a vállalat egyértelmű kommunikációja arról, hogy hol tartanak és hova szeretnének eljutni.
Dr. András Klára az EGIS Csoport HR és kommunikációs igazgatója konkrét példákkal szolgált a beillesztés folyamatáról.
A 110 éves EGIS Gyógyszergyár jelenleg 18 országban 5000 kolléga részvételével működik. Magyarországon 3 telephelyen működő vállalat egyéni beillesztési folyamatot fejlesztett ki. Az igazgató határozott véleménye, hogy az onboarding nem a beillesztés napján, hanem már a toborzás alatt kezdődik, attól függően milyen toborzó eszközöket használunk.
Gyárlátogatással egybekötött állásbörzéket tartanak, illetve a meghatározott beléptetési napok, szintén átláthatóvá, tervezhetővé teszik az onboarding folyamatot. A belépés napján egy mentor segíti a szocializácót, később Navigátor Napon vesznek részt az új munkavállalók, amely szintén az összetartozást, elköteleződést erősíti.
Argay Orsolya Eszter bv. alezredes a Műszaki és Ellátási Osztály osztályvezetője a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet foglalkoztatási lehetőségeit ismertette. 2003-ban épült büntetés-végrehajtási egységük 477 fő fogvatartott ellátását biztosítja. A jogszabály alapján jogerősen elítéltek munkára kötelezettek, amelynek célja a fogvatartottak visszavezetése a társadalomba.
Reintegráció keretében díjazás ellenében költségvetési vagy bérmunkáltatás folyik az intézményben. Bérmunkáltatás keretében külső cégeknek, általában az intézmény falain belül végeznek - akár konténer épületek telepítésével is - bérmunkát. Igény alapján, szinte minden terméket elő tudnak állítani.
A Bakony Ipari Kerámia Kft. ügyvezetője Isztli Ákos a fogvatartotti foglalkoztatás tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel.
A vállalkozás és a BV Intézet együttműködését 2022 óta hosszú egyeztetés előzte meg. Stratégiai váltással, új projektként kezelték a feladatot, 2024 januárban kezdték meg a gyártást. Úgy tűnik a bérmunkáltatás meghozta a várt eredményt, a terméket versenyképes áron tudják előállítani. További pozitívum, hogy a munkavállalók motiváltan, büszkén, jó minőségű munkát végeznek, többen hasonló munkakörnyezetben szeretnének később elhelyezkedni.