HR – Jó gyakorlatok a JOST Hungária Kft.-től

2019. november 27.

A kamara és a Pannon Egyetem által menedzselt Veszprém Megyei Humán Szakemberek Klubja 2019. november 27-én a JOST Hungária Kft.-nél tartotta klubülését.

A JOST egy piacvezető gyártó és beszállító vállalatcsoport, mely biztonságtechnikai szempontból kritikus alkatrészeket és rendszereket állít elő és forgalmaz a teherautó és pótkocsi ipar számára. A JOST, ROCKINGER, TRIDEC és Edbro márkákkal a haszongépjármű ipar vezető beszállítója. Világszerte 18 telephellyel rendelkezik, melyek közül a Magyarországon található, veszprémi székhelyű JOST Hungária Kft. a második legnagyobb.

Kardos Péter ügyvezető igazgató mutatta be a vállalatcsoportot, ahol közel 3000 fő munkatárs dolgozik, amelyből Magyarországon 2019-ben 351 főt foglalkoztattak.

Termékeiket tekintve tehergépjárművekhez és mezőgazdasági haszongépjárművekhez gyártanak alkatrészeket, összekötő elemeket. A veszprémi gyárban négy fő termék gyártása történik: vonófej szerkezet, királycsap, konténerláb és forgózsámoly. Két csarnokukban a legkülönfélébb fémmegmunkálási eljárásokkal dolgoznak, ideértve a hegesztést, CNC megmunkálást, forgácsolást, esztergálást.

Sokrétű és sokszínű feladatokból álló munkát végeznek, modern és újszerű berendezéseken, amelyek között találhatók hegesztő robotok, hagyományos esztergák, megmunkáló központok, kézi összeszerelő állomások, valamint rendelkeznek egy egyedi KTL festőberendezéssel, ahol termékeiket a vevő által kívánt színnel látják el, ezáltal biztosítva tartósságát is.

Molnár Szilvia HR tanácsadó az érzelmi intelligencia fontosságának felismeréséről tartott előadást. Kiemelte a szemléletváltás fontosságát, amely hozzásegítheti a munkáltatókat, hogy munkatársaik elkötelezett, hosszútávú munkaerők legyenek. Ehhez elsősorban a vezetőket kell fejleszteni. Az érzelmi intelligencia fejlettségének felismerése és megfelelő kezelése jobb csapatmunkát, eredményesebb munkavállalókat fog eredményezni. Kiemelte, hogy nem az IQ-nak, hanem az EQ-nak van jelentősége a munkahelyi sikeresség szempontjából.

Fejérdi Ildikó HR Manager a JOST Hungária Kft. HR tevékenységéről, stratégiájáról beszélt. Elmondta, hogy a JOST csoportot, amely Németországból irányított, mindenhol a családias légkör, családi értékek megőrzése jellemzi. Ezt a munkavállalók kiválasztásánál is figyelembe veszik. A HR osztály egyben marketing tevékenységet is végez. A vállalkozásnál – a vállalat profiljára tekintettel – a férfi munkaerő aránya nagyon magas. Elsősorban szakmunkásokat foglalkoztatnak pl. CNC gépkezelő, hegesztő munkakörben, de a gépészmérnökökre is nagy igényük van. Örömét fejezte ki, hogy a fluktuációs ráta 1-10 hó alatt idén jobb volt a tavalyinál. A kft. számtalan módszert alkalmaz, amely segíti a munkavállalókat a beillesztésben, illetve építi a csapatszellemet. Belső képzéseket szerveznek, kialakították és nyomon követik a mentor programot, saját karrieroldalt működtetnek, újságot adnak ki, közös programokat szerveznek. A vállalkozás nagy hangsúlyt fektet a tanulóképzésre, saját tanműhelyüket is kialakították. Részt vesznek a duális képzésben, illetve támogatják a pályaorientációs látogatásokat.

Az ülés gyárlátogatással zárult, ahol a hagyományos technológiák mellett a robottechnológia alkalmazásával is találkoztak a klub tagjai.

Humán Szakemberek Klubja