HR Üzleti Reggeli: 2024. évi munkaerőpiaci várakozások

2023. december 07.

A Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Humán Szakemberek Klubja 2023. december 7-én tartott üzleti reggelijén HR szakemberek, cég képviselők ismerkedhettek meg egymás tevékenységével, tanulhattak a bemutatott jó gyakorlatokból.

Pató Gáborné Dr. habil Szűcs Beáta a klub elnöke előadásában arról beszélt, hogy melyek azok a legnagyobb kihívások, amelyek meghatározzák a HR feladatait a jövőben, mire és hogyan lehet reagálni a több krízissel és válsággal küzdő világunkban. Kiemelte a karrier sokkot, a külföldi munkavállalók beillesztést, a Workation fogalmát, az MI fejlődését, az Ipar 4.0 és 5.0 jelenséget, a z, alfa és béta generáció kérdését, a Green HRM fontosságát.

A jelenlévők örömmel osztották meg tapasztalataikat egymással, hiszen hasonló problémákkal küzdenek. A karrier sokkra reagálva elmondták, hogy bizonyos szakmák felértékelődtek, köszönhetően a pandémiás időszaknak és a digitális fejlődésnek.

Egyes hiányszakmákban, mivel nincsen jelentkező, megpróbálják belülről kinevelni a szakembereket. A jelenlévők körében a legnagyobb igény mutatkozik gépbeállító, CNC gépkezelő, gépi forgácsoló, PLC programozó, villamos mérnök szakemberekre, de a turizmus-vendéglátásban szinte minden területen hiányzik a munkaerő. Ugyanakkor irreálisan magas bérigények miatt sokszor nem tudják felvenni a hiányzó embert, kénytelenek egy kevésbé képzett, de tanítható munkaerőt alkalmazni.

A külföldi munkavállalók kérdése nagyon megosztó. A vállalkozások egy része csak pozitív tapasztalatokról tud beszámolni, de több cégnél előfordult, hogy alkalmazásuk bérfeszültséghez és egyéb konfliktusokhoz vezetett.

A résztvevők szerint, a munkavállalók megtartásához folyamatos motivációra, újabb és újabb kreatív ötletekre van szükség. Felértékelődött az egészséggel kapcsolatos juttatások szerepe és nagy igény mutatkozik a folyamatos, tiszta kommunikációra. A jövőbeni kihívások között fontos szerepe lesz a dolgozói jólét egyre szélesebb körű megteremtésének, a "boldogság érzet" kialakításának. Nagy problémának érzik a fiatalabb generációk rövidebb munkaidő igényéhez való alkalmazkodást.