Munkaerő-megtartás - új megoldások

2019. október 17.

A munkaerő-megtartás problémáiról és a megoldási alternatívákról tartottak workshopot 2019. október 16-án a kamara és a Veszprém Megyei Humán Szakemberek Klubjának szervezésében.

Dr. Somogyi Istvánné főtitkár megnyitójában a megváltozott munkaerőpiaci helyzetre hívta fel a figyelmet, mivel a jó munkaerőt fizikai és szellemi munkakörökre is nehéz megszerezni. Fontosak a bér- és egyéb jellegű juttatások, de számos más tényező is szerepet játszik abban, hogy a munkavállaló milyen munkahelyet választ, illetve kitart-e mellette.

Pató Gáborné Dr. habil. Szűcs Beáta a Veszprém Megyei Humán Szakemberek Klubjának elnöke köszöntőjében a lojalitást, a jó munkahelyi légkört, a munkavállalók megbecsülését emelte ki.

Dr. habil. Berke Szilárd a Kaposvári Egyetem egyetemi docense, a „Kiváló vezető, kiváló vállalkozás” kutatócsoport vezetője előadásában a vállalati jól-létet (well-being) a vezető, a szervezet és a dolgozó szintjén is vizsgálta. Az előadó szerint a dolgozói elköteleződésre a legfontosabb megoldás a vállalati értékteremtés, a következő évtizedek már erről fognak szólni. A Y generáció munkával kapcsolatos igényei ma egészen mások. Számukra a legfontosabb az, hogy mennyire hasznos, fontos és különleges munkát tudnak végezni, milyen lehetőségük van az előrelépésre. A vállalkozások számára nagy kihívást jelent a megváltozott munkavállalói igények és a vállalati elvárások összeegyeztetése. Esettanulmányokon keresztül többek között arra kereste a választ, hogy az erős fluktuáció hátterében mi állhat. A munkabér már nem az első helyen szerepel, viszont a vezető szerepe és felelőssége rendkívül nagy. A tisztázatlan, nem jól kommunikált vállalati értékrend alapvető hiba a cégvezetők részéről.

• 2019-10-16-Humán Szakemberek Klubja

A Working Moms Hungary alapítója Spielmann Katalin elmondta, hogy jelentős munkavállalói potenciál van a kisgyermekes szülőkben. Kutatási eredményeik alapján a kismamák döntő többsége keresi a szakmai kihívást és élvezi a munkát. A rugalmas munkavégzés, a távmunka lehetősége csökkentheti az elvándorlást, növelheti az eredményességet, kreativitást.

Nagyné Czuri Eszter HR tanácsadó hozzátette, készítettek egy országos felmérést a vállalkozások atipikus foglalkoztatási igényeiről. Elmondható, hogy a vállalkozások nyitottak ebben az irányban. A HR vezetők által kitöltött kérdőívekből az is kiderül, hogy a fizikai munkások mellett a speciális végzettséget igénylő szellemi munkakörök toborzása jelenti a legnagyobb gondot.

Angyalosy Edina a Veszprém Megyei Kormányhivatal Munkaerőpiaci és Alapkezelő Osztályának osztályvezetője az elérhető bértámogatási lehetőségeket mutatta be. A nyilvántartott álláskeresők száma Veszprém megyében az országos szinthez képest is alacsony, összetételüket tekintve a többség szakmunkás, vagy általános iskolai végzettséggel rendelkezik. Többféle támogatási lehetőséget is kínálnak pl. foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás, bérköltség-támogatás, utazási költség támogatás, lakhatási támogatás, amelyek szigorú feltételekhez kötöttek, de szinte minden munkavállalót tudnak támogatni valamilyen formában. A támogatásokról bővebb információért a kormányhivatal munkatársaihoz lehet fordulni.