A kamara és a Pannon Egyetem közös Női Vállalkozói Klubja a Pannon Egyetemen tartotta második ülését, amelynek fókuszában a digitális fejlődés állt, majd a résztvevők workshop keretében ismerték meg egymást és tárták fel a közös kihívásokat.
A résztvevőket Nemes Nikolett klubelnök és Dr. Somogyi Istvánné főtitkár köszöntötte.
A rendezvényen Prof. Dr. Obermayer Nóra a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának egyetemi tanára „A digitális lét a tét” címmel tartott előadást.
Az előadó kiemelte, hogy a digitalizáció átszövi a mindennapokat, ez egy rendkívül fontos, megkerülhetetlen téma. Ismertette a VUCA modellt, amely világunk változékonyságára, komplexitására és a kiszámíthatatlan környezetre utal. A virtualitással már nagyon sok helyen találkozunk, az oktatásban (e-learning, vr szemüveg), műtéteknél, katonai kiképzéseken, utazáson, sőt múzeum látogatásokon is részt vehetünk virtuálisan. További számos területen is megjelenik, mint pl. a karbantartás, mérnöki terület, marketing, vagy akár - női vezetőkhöz kapcsolódva - a virtuális leadership. Az ipar 5.0 - amely az intelligens technológiákkal együttműködő emberre koncentrál -, a fenntarthatóság, a reziliencia, a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt fog kapni.
Az előadó beszélt azokról a digitális kihívásokról is, amelyek nehezítik a mindennapokat. Elsőként a covidot említette, amely bár elmúlt, egy viszonyítási alappá vált (covid előtti és covid utáni időszak). Itt került bele a digitalizáció egyre inkább az életünkbe, itt kapott nagyobb teret a home office és számos folyamatunk ebből fejlődött ki. Szintén kihívást jelent a digitális szakadék a város és falu között, generációs és társadalmi értelemben, valamint a digitális kompetenciák hiánya.
Az AI rohamléptekkel fejlődik, fel kell készülni a jövőre. Prof. Dr. Obermayer Nóra szerint annak kicsi a valószínűsége, hogy a robotok a jövőben kiszorítanák az embereket a munkahelyekről. A robotok megoldást jelenthetnek a fizikai munka kiváltásánál, de a munkafolyamatok át fognak alakulni és az emberek rákényszerülnek, hogy a meglévő kompetenciáikat fejlesszék. A digitalizáció, a tudásmenedzsment, a multidiszciplináris szemlélet mind nagyon fontos lesz a jövőben.
A magyar gyártó vállalatok körében végzett kvalitativ kutatás kimutatta, hogy a digitalizáció mellett szólnak a motiváló technológiák, a hatékonyság növelése, sebessége, a gépek közötti információáramlás gyorsasága, a nagyobb a precizitás, az emberi hibák kiküszöbölése, a humán-munkaerő támogatás.
Gátló tényezőként értékelték a cégek a technológia-kompatibilitás hiányát, a munkavállalók ellenállását és azt, hogy nincsen megfelelő kompetenciával rendelkező munkaerő.
A Pannon Egyetem eredményeként említette az előadó a digitális intelligencia profilt (DIP), amely segítséget jelent a szervezeteknek, illetve az Ipar 4.0 menedzsment szakirányú továbbképzési szakot is azért indították el, hogy a cégvezetők, menedzserek elsajátíthassák ezeket az ismereteket.
Az előadást követően Vámosi Réka a Pannon Egyetem projektmenedzsere és Németh Eszter tudományos munkatárs workshop keretében közös ötletelésre invitálta a jelenlévőket. Az ötletek később egy közös pályázati projekt részei is lehetnek, illetve támpontokat nyújthat a kamara szolgáltatásainak fejlesztéséhez is. A vállalkozások vezetői összegyűjtötték mi motiválta őket a vállalkozás elindításában, miben szeretnének fejlődni és ehhez milyen segítséget nyújthat a kamara. Több válasz is megegyezett, amely arra utal, hogy a klubtagok bár különböző területekről érkeztek, mégis hasonló problémákkal küzdenek. A tapasztalatok megosztásával, az együtt gondolkozással segítséget nyújthatnak egymásnak a megoldásban.
A Női Vállalkozói Klub programjának összeállításához is érkeztek javaslatok, amelyeket egymás között megosztva a jövő évi programterv is kialakításra kerül.
Döntés született arról is, hogy a Női Vállalkozói Klub kezdeményezésére karitatív gyűjtés indul jótékony célokra, ami kampány keretében szélesebb körben is meghirdetésre kerül.
A Női Vállalkozói Klub továbbra is várja a csatlakozni kívánó női cégvezetőket, vezető beosztású női munkavállalókat és női egyéni vállalkozókat.
Kamarai kapcsolat:
Csitei Tímea gazdaságfejlesztési főmunkatárs
Tel.: +36-88-814-101, Mob.: +36-20-216-1337
E-mail: csitei.timea@veszpremikamara.hu