Az uniós polgárok többsége pozitívan vélekedik a nemzetközi kereskedelemről

2019. november 27.

Az Európai Bizottság által közzétett friss és tematikus Eurobarométer felmérés eredményei szerint az európaiak 60%-a véli úgy, hogy személyesen is előnyöket nyújt számára a nemzetközi kereskedelem. Ez az arány 16 százalékponttal magasabb egy hasonló felmérésben 10 éve mért számadatnál.

Az is kiderült, hogy a válaszadók 71%-a gondolja azt, hogy az EU hatékonyabban képes megvédeni hazája kereskedelmi érdekeit annál, mintha az adott ország egyedül képviselné azokat.

A válaszadók 54%-a úgy véli, hogy az EU kereskedelempolitikájának mindenekelőtt az Unión belüli munkahelyteremtés célját kellene szolgálnia. Az uniós környezetvédelmi és egészségügyi normák védelme ugyancsak fontossá vált az európaiak számára; minden második polgár ezt nevezte meg az egyik prioritásnak. Ez 20 százalékponttal több, mint 2010-ben.

Az európaiak háromnegyede egyetért abban, hogy a nemzetközi kereskedelmet szabályozni kell.

Tízből hatan bíznak abban, hogy az Unió nyílt és átlátható módon folytatja kereskedelempolitikáját.

Azok közül, akik szerint a nemzetközi kereskedelem előnyöket jelent számukra, 54% a szélesebb áruválasztékban látja ezt az előnyt, míg 36%-uk az alacsonyabb árakat jelölte meg a nemzetközi kereskedelem legfőbb előnyeként. Ezek az előnyök kézzelfoghatóbbnak tűnnek a fiatal, a magasabb végzettségű és a magasabb jövedelemmel rendelkező válaszadók számára.

A megkérdezettek egyharmada úgy véli, naivitás elvárni, hogy más országok kövessék a kereskedelmi szabályokat. A válaszadók több mint fele egyetértett azzal, hogy az Uniónak magasabb importvámokat kell kivetnie a nemzetközi kereskedelmi szabályokat felrúgó nem uniós országok vagy vállalkozások termékeire.

A felmérés megállapításai megerősítik, hogy erős az összhang egyfelől az uniós polgárok által megjelölt, másfelől az elmúlt öt év során az EU által „A mindenki számára előnyös kereskedelem” elnevezésű stratégia keretében meghatározott prioritások között. Ezen időszak alatt 16 új kereskedelmi megállapodás lépett hatályba az EU és más felek – köztük olyan jelentős partnerek, mint Kanada vagy Japán – között. A nemzetközi kereskedelem jelenleg 36 millió uniós munkahelyet biztosít, ötmillióval többet mint 2014-ben.

A teljes sajtóközlemény ide kattintva olvasható.

Forrás: ec.europa.eu