Ezt a szintet át kell lépni

Szerző: Tremmer Tamás
2019. március 21.

Idén is megkezdődtek a szintvizsgák, ami a szakközépiskolás diákok számára az első szakmai megmérettetést jelenti. Az NFA-KA-ITM-4/2018/TK/22 számú támogatási szerződés keretén belül a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara 17 iskola együttműködésével 930 tanulónak szervezi meg a szintvizsgát február és április közötti időszakban.

A szintvizsgák idén 20 szakképesítésben zajlanak, melyek közül még mindig a szakács, pincér és cukrász képzések a legnépszerűbbek, de idén az asztalosszakma iránti érdeklődés is jelentősen megnövekedett a beiratkozók létszáma a tavalyi évhez képest 50 százalékkal emelkedett.

A Pápai Szakképzési Centrum Faller Jenő Szakképző Iskolájának és Kollégiumának pincér tanulói sikeresen teljesítették a szintvizsgát.

A vizsgák központilag kiadott feladatsorok alapján történnek, a tanulóknak az ebben leírt gyakorlati feladatokat kell teljesíteni. Célja annak felmérése, hogy a tanulók a tanműhelyekben elsajátították-e a szakmához szükséges alapvető ismereteket, képesek-e az irányított munkavégzésre.

A szintvizsga a szakközépiskolai tanulmányokban fontos mérföldkő, hiszen ennek sikerességén múlik, hogy a tanuló gyakorlati tudásának gyarapítását külső képzőhelyen folytathassa. Ez a duális képzés alapján valósul meg, melynek lényege, hogy a diákok vállalkozásokkal tanulószerződést kötnek, és gyakorlati idejük legnagyobb részét ott töltik. Így a tanulók még a szakképesítés megszerzése előtt   valós szakmai tapasztalatokra tesznek szert, illetve pénzbeli juttatásban és egyéb kedvezményekben részesülnek.

Tremmer Tamás
Üzlet magazin (2019. március)