A Munkavédelem, Foglalkoztatás Felügyelet honlapján új menüpont került elhelyezésre. A „KISOKOS” cím alatt összefoglaló módon megtalálhatók azok a munkáltatók és munkavállalók számára fontos folyamatosan frissülő információk, melyeket a foglalkoztatás-felügyelet és a munkavédelem területén mindenkinek tudni kell.

A Magyar Közlöny 2024. évi 74. számában megjelentek egyes adótörvényeket érintő évközi változások: szociális hozzájárulási adó, extraprofit adó, adózás rendjéről szóló törvény, védelmi hozzájárulás.

A 2024. január 1-jén életbe lépett ESG törvénynek megfelelően létrejött a Nemzeti ESG Tanács, amelyben dr. Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke képviseli a kamarai hálózatot és rajtuk keresztül a vállalkozásokat.

A nyári munkát vállaló diákok bejelentésére, adózására – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra. Sőt, esetükben igénybe vehető a 25 év alattiak kedvezménye is.

A vonatkozó uniós és hazai szabályozások életbe lépésével prioritássá vált a vállalatok számára, hogy üzleti tevékenységüket az ESG – azaz a környezeti (Environmental/E), társadalmi (Social/S) és vállalatirányítási (Governance/G) – szempontok figyelembe vételével végezzék és erről évente jelentést tegyenek.

Idén is meghirdették a K&H családi vállalatok kiválósági díjat, amellyel elismerik és segítik a legpéldamutatóbb megoldásokat alkalmazó cégeket, akiknek gyakorlata inspirációul szolgálhat más családi cégek számára.

2024. január 1-jétől életbe lépett a pénzügyi biztosíték, a céltartalék, valamint a környezetvédelmi biztosítás hulladékgazdálkodással összefüggő részletes szabályairól szóló 681/2023. (XII. 29.) Korm. rendelet. A környezetvédelmi felelősségbiztosítással kapcsolatban számos kérdés érkezett, ezért az MKIK levélben fordult Nagy Márta körforgásos gazdaságért felelős helyettes államtitkárhoz, kérve a környezetvédelmi biztosításra kötelezettek körének pontosítását.

Az Adótanácsadó 2024. évi száma elérhető a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara honlapján pdf-ben és online lapozható verzióban.